Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbigniew Chlebowski: Prowadzone są rozmowy z klubem LiD ws. ustawy medialnej

0
Podziel się:

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski poinformował, że prowadzone są rozmowy w sprawie ustawy medialnej z klubem Lewicy i Demokratów. Wyraził nadzieję, że Platformie uda się przekonać posłów LiD do odrzucenia prawdopodobnego weta prezydenta do tej ustawy. Jak przekonuje szef klubu PO jego partia rozmawia ze wszystkimi, nie tylko lewicą, którzy uważają, że publiczne media są dziś zawłaszczone przez jedną opcje polityczną i że jakość tych mediów spada.

Klub LiD uzależnia swoje stanowisko wobec nowelizacji ustawy medialnej od zmian dokonanych przez Senat. Trwa tam własnie debata nad tą nowelizacją. Jerzy Szmajdziński z LiD przypomniał, że zaproponowane przez PO i PSL zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w opinii niektórych ekspertów naruszają konstytucję. "Dokonano takiego podziału kompetencji w KRRiT, że decyzje, które mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania mediów publicznych, zostały oddane urzędowi polegającemu rządowi" - mówił Jezy Szmajdziński. Jego zdaniem rząd Donalda Tuska chce decydować nie tylko o mediach publicznych, ale również o zakresie działania mediów prywatnych, a na to - podkreślił - nie ma zgody klubu LiD. Szmajdziński zarzucił Platformie Obywatelskiej cynizm. Jak tłumaczy, działacze PO widzą, jak trudne jest dla Lewicy i Demokratów dłuższe tolerowanie obecności na stanowiskach szefów mediów publicznych tych osób, które je dziś pełnią. Dlatego - według Szmajdzińskiego - Platforma ma nadzieję, że przy okazji
załatwi swoje interesy, które w jasny sposób stoją z sprzecznością z regułami demokratycznego państwa.

Szef klubu LiD Wojciech Olejniczak zaprzecza, by były prowadzone jakiekolwiek rozmowy z Platformą Obywatelską. Powiedział, że na temat ustawy medialnej rozmawiał ostatnio w windzie, po zakończeniu audycji w Radiu Zet. "Pan przewodniczący Chlebowski rzeczywiście mówił, że trzeba się spotkać i porozmawiać, bo są nowe ekspertyzy" - powiedział Wojciech Olejniczak. Przypomniał też, że podczas sejmowego głosowania nad ustawą medialną posłowie LiD wstrzymali się od głosu. Jak mówi, jego ugrupowanie nie akceptuje tego, co dzieje się w mediach publicznych, ale również nie akceptuje próby upolitycznienia mediów przez obecnie rządzących. "Jesteśmy między PiS a PO, nie będziemy ustępować ani jednym ani drugim" - mówił lider lewicy.

Do odrzucenia weta prezydenta do ustawy potrzeba w Sejmie większości 3/5 głosów, przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Aby ustawa medialna weszła w życie mimo sprzeciwu głowy państwa, kluby PO i PSL potrzebują głosów lewicy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)