Notowania

biblioteka
22.09.2009 19:55

Zbiory Biblioteki Załuskich zostaną skatalogowane

Biblioteki Narodowe: Polski i Rosji - w Sankt- Petersburgu - będą pracowały wspólnie nad wydaniem katalogu księgozbioru Załuskich.         

Podziel się
Dodaj komentarz

Biblioteka Załuskich jest pierwszą biblioteką publiczną Rzeczypospolitej. Została wywieziona z Polski w XVIII wieku na polecenie carycy Katarzyny II. Część jej zbiorów zostało zwróconych Polsce po wojnie polsko-bolszewickiej. Wiele z nich spłonęło jednak po Powstaniu Warszawskim.
Zbiór rękopisów Biblioteki Załuskich nie był nigdy w całości skatalogowany. Teraz spis dokonany przez rosyjskiego dyplomatę i kolekcjonera Piotra Dubrowskiego, który pieczołowicie przechowywany jest w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej, stanie się główną bazą prac nad skatalogowaniem zbiorów.

Realizacja projektu ma zająć blisko trzy lata. Ich wynikiem będzie naukowa edycja rękopiśmiennego inwentarza Biblioteki Załuskich.

Jak zapewnia Biblioteka Narodowa, projekt ten "przyczyni się do wypełnienia luki w wiedzy o polskich kolekcjach i księgozbiorach straconych podczas II wojny światowej". Prace nad nim sfinansuje sama Biblioteka Narodowa przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: biblioteka, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz