Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbrodnia wołyńska - deklaracja hierarchów

0
Podziel się:

Wspólna deklaracja polskich i ukraińskich hierarchów będzie kontynuacją dialogu i pojednania - uważa profesor Jarosław Hrycak. Do Polski przybywa dziś Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk.
W piątek wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy Mieczysławem Mokrzyckim, Światosław Szewczuk podpisze wspólną deklarację w związku z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej.
Profesor Jarosław Hrycak z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie w rozmowie z IAR wyjaśnia, że ten dokument będzie dowodem na niezmienną wolę pojednania. Zdaniem profesora, pojednanie nie odbywa się raz i na zawsze, lecz jest długim procesem, który musi być kontynuowany. Jego zdaniem wspólna deklaracja Kościołów, których głos jest bardzo mocny - zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Ma też większe znacznie niż gesty polityków.
Na dowód siły wspólnych działań Kościołów profesor Hrycak przypomina rozwiązanie sporu o Cmentarz Orląt Lwowskich po wspólnych oświadczeniach hierarchów polskich i ukraińskich.
Uważa też, że wspólna deklaracja duchownych jest ważna w kontekście sporu politycznego o interpretację i nazwanie zbrodni wołyńskiej.
Również Mirosław Czech, członek Zarządu Związku Ukraińców w Polsce i członek Zarządu Fundacji Batorego ocenia, że deklaracja hierarchów ma ważny kontekst polityczny.
Według niego przebaczenie jest indywidualną sprawą każdego człowieka, ale duchowni tą deklaracją pokazują w jakim kierunku społeczeństwa powinny iść. Kościoły - zaznacza - wskazują drogę, która w całej Europie została wypróbowana. To, zdaniem Czecha, że dziś mamy pokój w Europie jest efektem potrzeby powiedzenia prawdy, wyrażenia skruchy za to co zostało zrobione.

Zanim hierarchowie podpiszą wspólną deklarację, jutro Światosław Szewczuk oraz arcybiskup Józef Michalik będą celebrować nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej. W ceremonii weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.
W tym roku przypada 70. rocznica zbrodni wołyńskiej, w której ofiarą ukraińskich nacjonalistów padło od 60 do 100 tysięcy Polaków, w ramach akcji odwetowych zginęło około 15 - 20 tysięcy Ukraińców.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)