Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrowie-HCV-zapobieganie

0
Podziel się:

230 tysięcy Polaków jest zarażonych wirusem HCV, który wywołuje zapalenie wątroby typu C . Choroba określana jest jako "cichy zabójca" ponieważ latami nie daje żadnych objawów. W Warszawie zainaugurowano projekt zapobiegania zakażeniom HCV.

90 procent osób aktywnie zakażonych jest tego nieświadomych - wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny.
Epidemiolog profesor Andrzej Zieliński powiedział, że celem programu jest wczesne wykrywanie, wdrożenie odpowiednich procedur medycznych, które zmniejszą ryzyko zakażenia w szpitalach oraz edukacja i profilaktyka w grupach ryzyka. Profesor Zieliński wyjaśnił, że do zakażenia dochodzi poprzez krew nawet przy drobnych ukłuciach czy zadrapaniach. W grupie ryzyka sa osoby przyjmujące dożylnie narkotyki, ale zakazić można się u dentysty, w gabinetach kosmetycznych czy wykonując tatuaż.
Profesor Kazimierz Madaliński powiedział, że w ramach programu zostanie uruchomiony pilotażowy program badań kobiet w ciąży w kierunku zakażeń HCV. Obejmie on 5 województw mazowieckie, małopolskie, kujawsko- pomorskie, świętokrzyskie i lubelskie. Ryzyko przeniesienia wirusa HCV z matki na dziecko wynosi 5 procent.
Brak leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C prowadzi do marskości tego narządu i raka wątroby. W skrajnych przypadkach jedynym sposobem leczenia staje się przeszczep.
Projekt zapobiegania zakażeniom HCV w 85 procentach będzie finansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a w pozostałej części przez Ministerstwo Zdrowia

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)