Notowania

wiadomości
10.03.2011 16:34

Zdrowie-POChP-badania

Lekarze zachęcają, aby każda osoba po 40 roku życia, która pali papierosy wykonała spirometrię. Badanie to pozwala wykryć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, na którą cierpi w Polsce ponad 2 miliony ludzi - głównie palaczy. Połowa z nich nie wie, że jest chora. Również większość pacjentów dowiaduje się, że ma POChP zbyt późno, gdy nie ma już możliwości uniknięcia inwalidztwa oddechowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piotr Dąbrowiecki - Prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wyjaśnia, że choroba latami przebiega bezobjawowo. Duszność, kaszel, duszność podczas wysiłku świadczą o znacznych zmianach w oskrzelach i płucach. Chorobę można wcześniej wykryć dzięki badaniu spirometrycznemu.
Pani Barbara, która 50 lat paliła papierosy wspomina, że pierwszy poważny atak duszności miała 6 lat tamu, po zawale serca. Dopiero wtedy zdecydowała się rzucić palenie. Chora podkreśla, że przerażająca duszność i kłopoty z oddychaniem znacznie ograniczają i utrudniają jej życie.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc zwiększa ryzyko wystąpienia zawału, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego oraz nowotworów.
U pacjentów z najcięższą postacią POChP występują częste zaostrzenia choroby, wymagające leczenia szpitalnego. Koszt terapii takich pacjentów pochłania 3/4 nakładów na POChP.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz