Notowania

zdrowie
10.12.2010 13:30

Zdrowie - Kopacz - wysłuchanie publiczne - pakiet zdrowotny

Sejmowa komisja zdrowia na posiedzeniu wyjazdowym rozpoczęła wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o działalności leczniczej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Projekt reguluje między innymi kwestie dotyczące przekształceń szpitali. Nie zakłada jednak obowiązkowego przekształcania tych placówek w spółki. Samorządy, które zdecydują się przekształcić szpital w spółkę, będą mogły skorzystać z umorzenia długów. Otrzymają także dotacje w wysokości wartości umorzonych zobowiązań.
Minister Zdrowia mówi, że ustawa przeszła konsultacje społeczne i przepisy nie powinny wzbudzać większych kontrowersji. Ewa Kopacz obawia się jedynie, że ustawa może wejść w życie z pewnym opóźnieniem. Chodzi o to, że w dzisiejszym wysłuchaniu bierze udział około tysiąca osób. Każda z nich może skorzystać z trzech minut na zabranie głosu. Ewa Kopacz ma nadzieję, że wystąpienia publiczne nie staną się okazją do przekładania w nieskończoność prac nad ustawą.
Projekt uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowopowstałe szpitale będą musiały być spółkami. Przekształcenia szpitala w spółkę będzie można dokonać bez konieczności uprzedniej likwidacji SPZOZ. Spółka powstała w wyniku przekształcenia ma być następcą prawnym SPZOZ, przejmując jego prawa i obowiązki.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: zdrowie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz