Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrowie - rak szyjki macicy

0
Podziel się:

W Polsce 10 kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera. Organizacje kobiece, lekarze i celebrytki debatowali o tym, jak skutecznie namawiać kobiety do badań w kierunku raka szyjki macicy. W Warszawie odbyła się debata "O kobietach intymnie".

Doktor Małgorzata Rekosz z Centrum Onkologii zaznaczyła, że mamy jedne z najwyższych wskaźników zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy, jeśli chodzi o kraje europejskie. Według doktor Rekosz, przez ostatnie lata nieznacznie spada liczba zachorowań, ale dzieje się to niezadowalająco powoli. Nie nadążamy za innymi krajami europejskimi, które osiągnęły wielokrotnie spadek zachorowań dzięki przesiewowym badaniom profilaktycznym populacji, która powinna być badana.
Ida Karpińska - prezes Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy podkreśla, że badanie cytologiczne to krótkie, skuteczne badanie, o którym każda kobieta powinna pamiętać. Według niej, najskuteczniej dociera do świadomości kobiet czyjaś dramatyczna historia. Dlatego opowiada jak czuła się, gdy "zderzyła się z murem, jakim jest rak szyjki macicy". "Opowiadam co wtedy czułam i ukierunkowuję ich myślenie na to, że jak ich nie będzie to cała rodzina się rozsypie, że bez nich już nic nie będzie takie samo" - powiedziała.
Każda kobieta po inicjacji seksualnej powinna wykonywać regularne badania cytologiczne. W narodowym programie profilaktycznym badania te wykonywane są raz na trzy lata, ale lekarze zalecają wykonywanie ich częściej, nawet co roku.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)