Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zdrowotna rewolucja. NFZ zapłaci za prywatne leczenie

0
Podziel się

Pacjent będzie mógł leczyć się w prywatnym szpitalu lub za granicą.

Zdrowotna rewolucja. NFZ zapłaci za prywatne leczenie
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)
bEigGWgR

Służbę zdrowia czeka rewolucja. Pacjent będzie mógł leczyć się w prywatnym szpitalu lub za granicą, a NFZ i tak za to zapłaci.

Polska nie ma już właściwie szans na wprowadzenie poprawek do projektu unijnej dyrektywy w sprawie swobodnego wyboru przez pacjentów miejsca i kraju, w którym chcą się leczyć - ustalił _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Pracę nad dyrektywą zakończyła bowiem Komisja Środowiska i Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim (PE). Teraz trafi do Rady Unii Europejskiej. Ta musi wspólnie z PE uzgodnić jej treść. Głosowanie nad dyrektywą odbędzie się na początku przyszłego roku.

bEigGWgT

[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t115453.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/podwyzki;dla;pielegniarek;kopacz;chce;je;kupic;za;100;zl;miesiecznie;,119,0,704887.html) Podwyżki dla pielęgniarek. Kopacz chce je kupić za 100 zł

Dla polskiego systemu lecznictwa uchwalenie dyrektywy to prawdziwa rewolucja. Oznacza przede wszystkim koniec dyktatu NFZ.

Po pierwsze, Polak nie będzie już musiał mieć zgody prezesa funduszu na leczenie w innym państwie UE (nie dotyczy to świadczeń szpitalnych).

Po drugie, NFZ będzie refundował to leczenie. Gazeta ostrzega, że fundusz zapłaci za świadczenie tylko tyle, ile płaci za jego wykonanie rodzimym placówkom ochrony zdrowia. Różnicę w cenie pacjent pokryje z własnej kieszeni.

bEigGWgZ

Po trzecie, pacjent będzie mógł wybrać na terenie całej Polski dowolną placówkę, w której chce się leczyć. Oznacza to, że będzie mógł wybrać także szpital lub przychodnię, które nie mają podpisanego kontraktu z NFZ, a fundusz i tak będzie musiał za to zapłacić. W praktyce oznacza to, że znikną limity świadczeń. Obecnie to NFZ narzuca szpitalom, ile operacji czy zabiegów mogą wykonać w ciągu roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dlugi;szpitali;rosna;na;tym;niezle;mozna;zarobic,226,0,684514.html) Długi szpitali rosną. Na tym nieźle można zarobić Przeterminowane zobowiązania szpitali wzrosną w tym roku do 3 mld zł. Na ich restrukturyzacji coraz więcej zarabiają prywatne firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t85796.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/resort;zdrowia;ma;plan;samorzady;splaca;dlugi;szpitali,218,0,674778.html) Resort zdrowia ma plan: samorządy spłacą długi szpitali To drugie podejście Ewy Kopacz do reformy systemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t91638.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/place;pielegniarek;tysiac;zlotych;ponizej;sredniej,31,0,592159.html) Płace pielęgniarek: tysiąc złotych poniżej średniej Pielęgniarek i położnych jest w Polsce 300 tysięcy. Jeśli nie dostaną podwyżek, ogłoszą strajk.
bEigGWhu
KOMENTARZE
(0)