Notowania

wiadomości
19.10.2011 16:52

Ziobro-Zalewski do dymisji

Zbigniew Ziobro uważa, że szef Krajowej Rady Prokuratury Edward Zalewski skompromitował się i powinien natychmiast odejść. Według byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zalewski, odpowiada za kompromitującą zmianę stanowiska Krajowej Rady w sprawie łączenia mandatu parlamentarzysty ze stanowiskiem prokuratora w stanie spoczynku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Według Zbigniewa Ziobry, Edward Zalewski powinien podać się do dymisji i "zniknąć" z prokuratury ponieważ uwikłał instrumentalnie Krajową Radę w polityczną walkę.
Najpierw, jak powiedział Zbigniew Ziobro, Zalewski wydał opinię, że prokuratorzy w stanie spoczynku Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski mogą być posłam. Po wyborach, gdy zmieniło się tylko jedno, że obaj dostali się do Sejmu, na podstawie tego samego stanu prawnego wydał diametralnie odmienną opinię, że nie mogą być posłami.
"Za PRL-u takich numerów nie było, to z Mrożka wzięte" - powiedział IAR europoseł PiS.
Według Zbigniewa Ziobry, sytuacja prawna jest w tej sprawie całkowicie jasna i jednoznaczna. Gdyby było inaczej, to według niego w parlamencie nie mogliby zasiadać senator Anna Kurska - sędzia w stanie spoczynku i poseł Jerzy Dziewulski - emerytowany policjant.
Zbigniew Ziobro podkreślił, że Konstytucja nie może różnicować obywateli i jednym pozwalać startować, a od innych w przypadku dostania się do Sejmu wymagać dożywotniej rezygnacji z należnej im emerytury.
Krajowa Rada Prokuratury wyjaśniła, że jej poprzednia - wrześniowa uchwała dotyczyła tylko kandydowania prokuratorów do parlamentu, a nie sytuacji, w której zdobyli już mandat.
Szef Krajowej Rady Edward Zalewski powiedział wczoraj, że spór prawny powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny.
Na razie marszałek Sejmu zadecydował, że dwaj prokuratorzy w stanie spoczynku Święczkowski i Barski, którzy dostali się z listy PiS muszą wybrać - mandat poselski albo status prokuratora w stanie spoczynku. Ich deklaracja, że nie będą pobierać uposażenia poselskiego okazała się niewystarczająca.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz