Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmarł kapelan "S" ks.Julian Żołnierkiewicz

0
Podziel się:

Olsztyn-ks.Żołnierkiewicz-zgon

W Olsztynie zmarł ksiądz infułat Julian Żołnierkiewicz. Miał 82 lata, posługę kapłańską pełnił od 57-miu lat.
Ksiądz Żołnierkiewicz był kapelanem Solidarności, proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, duszpasterzem akademickim i patronem organizacji kombatanckich, a także honorowym obywatelem Olsztyna.
Ksiądz Julian Żołnierkiewicz urodził się w 1931 roku w Odcedzie koło Stołpiec na Białorusi. W 1946 roku został wraz z rodziną repatriowany do Polski. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956-tym roku, a od 1959-go związany był z olsztyńską parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 1963 roku był duszpasterzem akademickim. Jako proboszcz organizował w czasie stanu wojennego Klub Inteligencji Katolickiej, został również kapelanem Solidarności. Po 1989 roku otoczył duszpasterską opieką Żołnierzy Armii Krajowej, Rodzinę Katyńską, Sybiraków, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Pełnił także funkcję Generała Suwerennego Zakonu Szpitalników świętego Jana.
Przed trzema laty duchowny był w polskiej delegacji na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Z kilkudziesięcioosobową grupą pojechał do Smoleńska pociągiem. Po katastrofie smoleńskiej, w zastępstwie biskupa polowego Wojska Polskiego, generała Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie, odprawiał na cmentarzu wojskowym w Katyniu Mszę świętą w intencji ofiar zbrodni NKWD, a także ofiar katastrofy.
"Odszedł człowiek bardzo zasłużony, który tak wiele zrobił dla Kościoła na Warmii i dla mieszkańców Olsztyna" - powiedział metropolita warmiński, arcybiskup Wojciech Ziemba na wiadomość o śmierci księdza Żołnierkiewicza. W pamięci parafian i mieszkańców Olsztyna kapłan zapisał się jako ten, który niósł pomoc ludziom ubogim, uzależnionym, potrzebującym wsparcia.
W ubiegłym tygodniu w Olsztynie odbyła się premiera filmu o księdzu Żołnierkiewiczu, ale z powodu choroby nie mógł w niej
uczestniczyć. W filmie duchowny opowiada o swoim życiu, między innymi o dzieciństwie w Stołpcach na Białorusi, o Olecku, gdzie jego rodzina trafiła po wojnie oraz o kapłaństwie, harcerstwie i Solidarności.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)