Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w Konkursie Moniuszkowskim

0
Podziel się:

Konkurs wokalny-Moniuszko-Opera Narodowa

Bardziej międzynarodowy charakter i bogatsze jury - to najważniejsze zmiany Międzynarodowego Konkursu Wokalnego imienia Stanisława Moniuszki. Śpiewaków będą oceniać nie tylko ich koledzy po fachu, ale także dyrektorzy największych światowych scen operowych.
Prezydent konkursu, Aleksandra Kurzak podkreśla, że obecność przyszłych pracodawców może być dla śpiewaków bardziej cenna niż sama wygrana w konkursie. Młodzi śpiewacy w czasie konkursu będą mieli okazję do przekonania dyrektorów poszczególnych światowych scen do angażu. Przewodniczącą jury jest Izabella Kłosińska, solistka Opery Narodowej w Warszawie. Poza nią w jury zasiądą między innymi: Sebastian S. Schwartz, dyrektor do spraw obsad teatru wiedeńskiego, Ilias Tzempetonidis, dyrektor do spraw obsad La Scali czy Eytan Pessen, dyrektor opery drezdeńskiej.
Beata Klatka, dyrektor konkursu, wyjaśnia, że w trzech etapach uczestnicy rywalizacji będą musieli wykonać trzy utwory z repertuaru polskiego, co może być trudne szczególnie dla obcokrajowców. Wśród uczestników przeważają panie. W rywalizacji weźmie udział 65 osób. Około połowy osób pochodzi z Polski. Licznie reprezentowane są także Ukraina, Białoruś oraz Stany Zjednoczone.
Konkurs rozpoczyna się w sobotę i potrwa do 17 maja. Najlepsze głosy żeńskie i męskie, w zależności od zajętego miejsca, mogą liczyć na 10, 8 lub 6 tysięcy euro.
Międzynarodowy Konkurs Wokalny imienia Stanisława Moniuszki stworzyła, zmarła w ubiegłym roku, Maria Fołtyn. Siedmiokrotnie była jego dyrektorem. W tym roku konkurs odbywa się po raz 8.
Patronem medialnym tego wydarzenia jest "Dwójka" Polskie Radio.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)