Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znaleziono szczątki polskich żołnierzy na terenach obecnej Białorusi

0
Podziel się:

Specjaliści Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa odnaleźli szczątki polskich żołnierzy i cywilów, poległych i zamordowanych na terenach obecnej Białorusi we wrześniu 1939 roku.

bEJwaIkB

W Podziemieniu koło Kobrynia odnaleziono i ekshumowano szczątki 42 zamordowanych Polaków - żołnierzy, policjantów i cywilów. Według wstępnych ustaleń, wszyscy zginęli z rąk działających w tym rejonie komunistycznych band, zwalczających Polaków we wrześniu 1939 roku.

W Kobryniu zlokalizowano zbiorową mogiłę, z której wydobyto szczątki 13 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych zapewne 18 września 1939 roku podczas obrony miasta. Na podstawie odnalezionych znaków tożsamości zidentyfikowano nazwiska trzech żołnierzy: strzelca Stanisława Matyki, podchorążego Ewarysta Zajkowskiego oraz strzelca Ludwika Lipy.

Odnalezienie i ekshumacja szczątków kończy pierwszy etap trwających około 3 tygodni prac poszukiwawczych, mających na celu odszukanie i lokalizację mogił polskich żołnierzy, poległych w rejonie Kobrynia w walkach z niemieckim XIX Korpusem Pancernym generała Heinza Guderiana. Po zakończeniu prac ekshumacyjnych, polegli zostaną pochowani na Cmentarzu Katolickim w Kobryniu.

bEJwaIle
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)