Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS rozpoczął wielką kontrolę zwolnień lekarskich

0
Podziel się:

ZUS rozpoczął wielką kontrolę zwolnień lekarskich. Celem jest powstrzymanie wypłacania zasiłków chorobowych ludziom zdrowym. 

Rezprezentujący pracodawców w Radzie Nadzorczej ZUS-u Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że zjawisko nieuczciwego korzystania ze zwolnień lekarskich jest związane z kryzysem. Pracownikom bardziej opłaca się iść na chorobowe niż na bezrobocie - podkreśla Jeremi Mordasewicz. Jak mówi, czasem dochodzi nawet do porozumienia między pracodawcami a pracownikami, a udział w procederze biorą udział także wystawiający zwolnienia lekarze.

Według Jeremiego Mordasewicza, niepokojący jest fakt, że korzystanie z lewych zwolnień nie jest w Polsce traktowane nagannie. Przypomina on, że roczny koszt zwolnień lekarskich to około 6 miliardów, a w okresie spowolnienia gospodarczego - nawet 8 miliardów. Oznacza to, że każdy z nas od zarobionego tysiąca złotych oddaje na ten cel 50 złotych.

Jacek Dziekan z Wydziału Komunikacji Społecznej centali ZUS mówi z kolei, że kontrona ma wykazać, czy Polacy naprawdę więcej chorują, czy też częściej sięgają po zwolnienia lekarskie wypisywane przez lekarzy niezależnie od stanu faktycznego. Lekarze-orzecznicy ZUS mają być wyposażeni w instrumenty, które pozwolą im dokładnie zbadać zjawisko nagminnego chorowania Polaków.

W pierwszym półroczu tego roku ZUS wydał na zasiłki ponad 3,2 miliarda złotych. Jest to o miliard złotych więcej niż rok wcześniej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)