Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
02.09.2006 03:24

"Życie Warszawy": Polska zainicjuje dyskusję o Traktacie Konstytucyjnym UE

Polska chce zaproponować Unii Europejskiej reformę Traktatu Konstytucyjnego - ujawnia "Życiu Warszawy" Aleksander Szczygło, szef Kancelarii Prezydenta. Ma to być najważniejsza inicjatywa dyplomatyczna naszego kraju w ostatnich latach.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Z naszego punktu widzenia Konstytucja Europejska już nie istnieje" - tłumaczy minister Szczygło. I zapowiada, że nasz kraj zaproponuje Europie inne rozwiązanie. "Przy powstawaniu Traktatu Konstytucyjnego właściwie nie uczestniczyliśmy. Tym łatwiej będzie nam teraz zaproponować alternatywę" - dodaje na łamach gazety.
Zdaniem Szczygły, nie chodzi o opracowanie zupełnie nowego traktatu, a reformę dotychczasowego. Wyjaśnia, że Polska zaproponuje zmianę nazwy dokumentu z Traktatu Konstytucyjnego na Traktat Podstawowy. Oficjalne ogłoszenie polskiej inicjatywy poprzedzi seria konsultacji z przywódcami innych państw.
W "Życiu Warszawy" czytamy, że z inicjatywy prezydenckiej cieszy się opozycja. "Mam nadzieję, że to przełom w stosunku braci Kaczyńskich wobec Europy" - ocenia profesor Dariusz Rosati, były szef polskiej dyplomacji, dziś eurodeputowany SDPL.
Więcej o polskiej inicjatywie w "Życiu Warszawy".

Życie Warszawy/jędras

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz