Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

1000 podpisów pod projektem ustawy o ochronie zwierząt - w Sejmie

0
Podziel się

Koalicja dla Zwierząt chce zaostrzenia kar za znęcanie się nad zwierzętami,
a także m.in. opodatkowania domowej hodowli psów i kotów. W poniedziałek w Sejmie złożono pierwszy
tysiąc podpisów pod projektem ustawy w tej sprawie.

bEhREKut

Koalicja dla Zwierząt chce zaostrzenia kar za znęcanie się nad zwierzętami, a także m.in. opodatkowania domowej hodowli psów i kotów. W poniedziałek w Sejmie złożono pierwszy tysiąc podpisów pod projektem ustawy w tej sprawie.

Kluczowym rozwiązaniem projektu ustawy o ochronie zwierząt jest powołanie Krajowej Inspekcji ds. Zwierząt z wojewódzkimi oddziałami i inspektorami. Koalicja chce także m.in. zaostrzenia kar za zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem - do trzech lat więzienia (obecnie dwa lata), zakazu stałego trzymania zwierząt na uwięzi, zakazu utrzymywania dzikich zwierząt w cyrkach. Autorzy projektu chcą też, by gminy opracowywały co roku program walki z bezdomnością zwierząt. Ponadto hodowla zwierząt domowych miałaby być opodatkowaną działalnością gospodarczą.

Autor projektu Grzegorz Lindenberg powiedział PAP, że złożył w Sejmie pierwszy tysiąc podpisów koniecznych do zarejestrowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Jest to element procedury związanej ze zgłaszaniem do Sejmu projektów obywatelskich. Aby złożyć projekt, potrzeba ich 100 tys.

bEhREKuv

Lindenberg podkreślił, że projekt Koalicji jest szerszy od projektu nowelizacji przygotowanej przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, któremu przewodniczy Joanna Mucha (PO). "Nie wiadomo, czy ten projekt zostanie złożony jeszcze w tej kadencji Sejmu. Nie ma na to na razie zgody prezydium PO, gdyż jeden z artykułów został oprotestowany przez Polski Związek Łowiecki (chodzi o zakaz strzelania przez myśliwych do zdziczałych psów i kotów - PAP)" - zaznaczył. "Możliwe więc, że ta ustawa w tej kadencji Sejmu przepadnie" - powiedział.

Dodał, że Koalicja chce złożyć już teraz projekt obywatelski, by podczas kampanii wyborczej posłowie musieli opowiedzieć się, które z przepisów popierają, a które nie. Ocenił, że największy opór posłów budzi przepis opodatkowujący domową hodowlę zwierząt.

Według informacji na stronie internetowej Koalicji dla zwierząt, do 25 lutego zebrano ponad 8 tys. podpisów pod projektem. Podpisy pod projektem były zbierane m.in. w połowie lutego w kilku dużych miastach Polski podczas Marszów (NIE) Milczenia w obronie zwierząt. (PAP)

kno/ pz/ gma/

bEhREKuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)