Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

100 lat lotnictwa w Krakowie i Małopolsce

0
Podziel się:

Historię lotnictwa w Krakowie i Małopolsce przedstawiono na plenerowej
wystawie, otwartej we wtorek w Krakowie z okazji stulecia lotnictwa w regionie. Ekspozycję
zorganizowało Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Historię lotnictwa w Krakowie i Małopolsce przedstawiono na plenerowej wystawie, otwartej we wtorek w Krakowie z okazji stulecia lotnictwa w regionie. Ekspozycję zorganizowało Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Wystawa otwarta na dolnym poziomie Ronda Mogilskiego na 25 planszach obrazuje powstanie i rozwój lotnictwa w Krakowie i Małopolsce na przestrzeni ostatnich 100 lat. "To ekspozycja skierowana do przechodniów, która ma ich zatrzymać i zainteresować, stąd jej zwarta planszowa forma" - wyjaśnił dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Krzysztof Radwan.

Z wystawy można się dowiedzieć m.in., że pierwszy w Krakowie eksperyment z balonem, który wzniósł się w powietrze, przeprowadzono w Ogrodzie Botanicznym w 1784 roku, a wydarzeniu temu patronował Jan Śniadecki. Pierwszy start samolotu odbył się w rejonie Błoń Krakowskich w 1910 roku. Maszynę Bleriot XI pilotował Otto Hieronymus.

Kraków szczyci się także jednym z najstarszych lotnisk w Europie, które znajduje się w dzielnicy Czyżyny. Na tym terenie już w 1892 r. stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko wojskowe Rakowice-Czyżyny stało się pierwszą bazą lotniczą Rzeczpospolitej. Funkcjonowało do 1963 r. Obecnie mieści się tam Muzeum Lotnictwa Polskiego, które w swoich zbiorach ma ponad 220 samolotów, śmigłowców i szybowców, z czego ok. 20 to egzemplarze jedyne na świecie.

Popularyzacji lotnictwa sprzyja Małopolski Piknik Lotniczy w Czyżynach organizowany przez muzeum każdego roku w czerwcu dla około 50 tys. publiczności, z udziałem ponad 100 statków powietrznych.

Miejsca związane z dziedzictwem można zwiedzać na małopolskim Szlaku Historii Lotnictwa, są to m.in.: pola wzlotów, budowle lotnicze, miejsca walk i katastrof, cmentarze, ekspozycje i muzea. W Krakowie prawie 35 miejsc upamiętnia historię polskich skrzydeł, a także ludzi i wydarzenia z dziejów lotnictwa światowego.

Obecnie w Krakowie i Małopolsce funkcjonują lotniska cywilne i wojskowe w Krakowie-Balicach, lotniska aeroklubowe w Pobiedniku Wielkim, Nowym Targu i Łososinie Dolnej koło Nowego Sącza, a także liczne lądowiska dla śmigłowców Policji, Straży Granicznej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz śmigłowców firm prywatnych.(PAP)

rgr/ hes/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)