Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

100 lat Teatru Wielkiego w Poznaniu

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt wydarzeń zaplanowano w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia
powstania Teatru Wielkiego w Poznaniu. Działalność teatru została zainaugurowana w 1910 r.
spektaklem "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Kilkadziesiąt wydarzeń zaplanowano w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania Teatru Wielkiego w Poznaniu. Działalność teatru została zainaugurowana w 1910 r. spektaklem "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jak powiedział w piątek dyrektor placówki, Michał Znaniecki, w ramach jubileuszu po stu latach w teatrze znów zabrzmi to samo dzieło w wykonaniu niemieckich artystów.

"Mamy potwierdzenie przyjazdu Staatsoper z Berlina z +Czarodziejskim fletem+, będzie więc dokładnie tak samo, jak 100 lat temu, gdy byliśmy berlińską filią. Chcemy obchodzić nasze urodziny przez dłuższy czas: bo teatry operowe z całego kraju postanowiły nam przywieźć swoje spektakle operowe" - powiedział Znaniecki.

Jak dodał, obchody jubileuszowe odbywać się będą przez cały rok. Pierwszym prezentem na 100-lecie teatru była przekazana placówce przez Ewę Wycichowską, dyrektor Polskiego Teatru Tańca, choreografia do "Jeziora Łabędziego" zaprezentowanego już na deskach Teatru Wielkiego.

"Przez cały rok różne instytucje będą obdarowywać nas urodzinowymi prezentami. Możemy się zatem spodziewać wyjątkowych wydarzeń artystycznych przygotowanych przez takie ośrodki kulturalne jak Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego, Radio Merkury, Filharmonia Poznańska, Centrum Kultury Zamek, Teatr Muzyczny, Biblioteka Raczyńskich, Teatr Nowy czy Teatr Animacji" - powiedział Znaniecki.

Jak dodał, ważnym wydarzeniem jubileuszowego roku będzie też wrześniowy koncert przygotowany przez dotychczasowych dyrektorów Teatru Wielkiego. W trakcie tego wydarzenia przed publicznością zaprezentują się artyści przez nich zaproszeni.

Duża część jubileuszowych przedsięwzięć będzie do obejrzenia po kupieniu biletu w cenie 1 zł.

Budowę nowego gmachu niemieckiego Teatru Miejskiego w Poznaniu według neoklasycystycznego projektu Maxa Littmanna z Monachium rozpoczęto wiosną 1909 r. 30 września 1910 r., pod dyrekcją Franza Gottscheida, działalność Teatru została zainaugurowana spektaklem "Czarodziejski flet".

W 1919 r., kiedy budynek przeszedł w ręce Polaków, teatr zyskał rangę "Teatru Wielkiego miasta Poznania", a dyrekcję objął dyrygent Adam Dołżycki. On i jego następcy zrealizowali łącznie 656 premier z repertuaru operowego, baletowego, operetkowego i musicalowego, a także symfonicznego i oratoryjnego.

Na afiszu teatru w stałym repertuarze znajduje się obecnie ok. 40 oper i 15 spektakli baletowych. (PAP)

rpo/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)