Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

100. rocznica urodzin twórcy "Imperium Zła"

0
Podziel się:

W niedzielę przypada 100. rocznica urodzin Ronalda Reagana.

100. rocznica urodzin twórcy "Imperium Zła"
(i_forbes/CC/flickr)
bEDkbObV

W niedzielę przypada 100. rocznica urodzin byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana. Reagan wypowiedział wojnę imperium zła i nadał nowy wymiar ruchowi konserwatywnemu - przypomnieli uczestnicy piątkowej konferencji naukowej w Krakowie.

Konferencję _ Krucjata wolności Ronalda Reagana _, podczas której mówiono o jego zasługach dla upadku komunizmu i dla rozwoju konserwatyzmu w USA zorganizował Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

_ - Ronald Reagan zdelegitymizował komunizm moralnie, przywrócił polityce kategorię zła _ - mówił prof. Andrzej Bryk kierownik Katedry Studiów Amerykańskich na Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego. _ _

bEDkbObX

_ - Komunizm był zniewoleniem narodów, był złem, któremu Zachód się poddawał poprzez próby racjonalizacji komunizmu. Reagan rzucił wyzwanie takiemu myśleniu przede wszystkim na poziomie moralnym w imię ideologii wolności _ - podkreślił prof. Bryk.

Jego zdaniem, Reagan wyzwolił w polskiej świadomości pokłady sympatii nie tylko dlatego, że sprzeciwiał się imperium zła, ale dlatego, że najważniejszą cechą polskiej tradycji jest tradycja wolności. _ Reagan odpowiedział nie tylko na pewien problem polityczny, ale na pewną tęsknotę polskiej kultury i dlatego był niepodatny na żadne odczarowywanie przez komunistyczną propagandę _ - mówił prof. Bryk.

Zobacz także: Internauci składają hołd Ronaldowi Reaganowi:

Andrzej Rozpłochowski - były działacz _ Solidarności _, który w sierpniu 1980 r. przewodniczył Międzyzakładowemu Komitetowi Strajkowemu w Hucie Katowice, jest wdzięczny Ronaldowi Reaganowi za solidarność, jaką okazał Polakom w stanie wojennym _ Pamiętam, jak prezydent Reagan zapalił w oknie Białego Domu świeczkę na znak solidarności z naszą walką z komuną. Reagan przysłużył się temu, że mamy dzisiaj wolność, choć częściowo nie spełnioną tak, jak wielu by chciało _ - mówił Rozpłochowski.

bEDkbOcd

O Reaganie postanowili przypomnieć organizatorzy akcji obywatelskiej _ Ofensywa wolności _. W różnych miastach kraju odbywają się wydarzenia poświęcone zmarłemu w 2004 r. czterdziestemu prezydentowi USA. W niedzielę w Lublinie stowarzyszenie KoLiber zaplanowało happening, który ma skłonić radnych do nazwania imieniem Reagana jednej z lubelskich ulic, z kolei w Krakowie w kościele św. Barbary odprawiona zostanie msza św.

_ Upadek komunizmu ma trzech bohaterów: Jana Pawła II, Ronalda Reagana i zrodzony na początku lat 80. ruch Solidarności. Pamięć o Reaganie jest wręcz naszym moralnym zobowiązaniem wobec człowieka, któremu tyle zawdzięczamy. To Reagan w czasach, gdy wolny świat pogodził się z dwubiegunowym układem i nie dopuszczał nawet myśli, że komunizm może upaść, wypowiedział temu systemowi wojnę, uważając, że komunizm jest moralnie zły _ - mówił PAP jeden z inicjatorów akcji ofensywa wolności Tomasz Balon - Mroczka.

Na stronie internetowej akcji (www.ofensywawolnosci.pl) w hołdzie Reaganowi zbierane są wpisy do Księgi Pamiątkowej, która pod koniec roku zostanie wydrukowana i przekazana do Biblioteki Ronalda Reagana.

12 stycznia rezolucję w sprawie uczczenia setnej rocznicy urodzin Ronalda Reagana w Polsce przyjęła Rada Miasta Krakowa. Reagan jest honorowym obywatelem Krakowa, jego imieniem nazwano też plac Centralny w Nowej Hucie.

bEDkbOce

Ronald Reagan (1911-2004) był gubernatorem Kalifornii oraz dwukrotnie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jako prezydent wspierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu. Za zgodą Reagana CIA przekazywała polskim opozycjonistom fundusze na walkę z władzami komunistycznymi.

Reagan wspierał też akcję pomocy dla działaczy Solidarności po wprowadzeniu stanu wojennego i doprowadził do nałożenia na PRL sankcji gospodarczych. W 2007 r. przebywający w Kalifornii prezydent Lech Kaczyński wręczył wdowie po Ronaldzie Reaganie - Nancy przyznany pośmiertnie byłemu prezydentowi Order Orła Białego.

Czytaj w Money.pl

bEDkbOcy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)