Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

100 tys. ludzi na ulicach Tunisu. Protest

0
Podziel się

Demonstranci wzywają do ustąpienia tymczasowy rząd Mohammeda Ghannusziego.

100 tys. ludzi na ulicach Tunisu. Protest
(PAP/EPA)
bEgXQtNN

Ponad 100 tysięcy Tunezyjczyków demonstrowało w piątek w centrum Tunisu wzywając do ustąpienia tymczasowy rząd Mohammeda Ghannusziego. Słychać też było wezwania do odejścia skierowane do przywódcy Libii Muammara Kadafiego.

Według Czerwonego Krzyża i przedstawicieli demonstrantów, była to największa manifestacja od upadku 14 stycznia prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Sprawujący przez 23 lata władzę Ben Ali uciekł w styczniu do Arabii Saudyjskiej w następstwie trwających od tygodni demonstracji, których uczestnicy domagali się poprawy warunków życia i politycznej liberalizacji.

bEgXQtNP

Ghannuszi sprawował urząd premiera od 1999 roku aż do upadku Alego. Po utworzeniu 17 stycznia rządu zgody narodowej, w której dotychczasowa ekipa utrzymała większość stanowisk, w tym Ghannuszi, tysiące demonstrantów codziennie domagają się dymisji gabinetu.

Pod presją demonstracji ulicznych premier dokonał 27 stycznia przetasowania w rządzie, powołując 12 nowych ministrów. Tymczasowy rząd Tunezji zobowiązał się do przeprowadzenie w niedługim czasie wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

W Libii od ponad tygodniatrwa rewolta przeciw reżimowi Kadafiego. Władze straciły kontrolę nad wschodnią częścią kraju, gdzie leży m.in. Bengazi.

bEgXQtNV
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t132534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al-kaida;angazuje;sie;w;sprawy;libii,27,0,780827.html) Al-Kaida angażuje się w sprawy Libii Organizacja potępia Kaddafiego i popiera rewolucjonistów, którzy wyszli na ulice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t132414.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afryke;czeka;kryzys;humanitarny,106,0,776298.html) Afrykę czeka kryzys humanitarny? Brukselę niepokoi też napływ imigrantów z Afryki Północnej, głównie z Libii, do Europy.
bEgXQtOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)