Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 dni do Euro - kontrole sanepidu, całodobowy sztab w MZ

0
Podziel się:

Przed Euro trwają wzmożone kontrole sanepidu w punktach gastronomicznych i
na dworcach. Przeszkolony został personel medyczny, który będzie brał udział w zabezpieczeniu
turnieju. Od 1 czerwca będzie działał całodobowy sztab operacyjny w ministerstwie zdrowia.

Przed Euro trwają wzmożone kontrole sanepidu w punktach gastronomicznych i na dworcach. Przeszkolony został personel medyczny, który będzie brał udział w zabezpieczeniu turnieju. Od 1 czerwca będzie działał całodobowy sztab operacyjny w ministerstwie zdrowia.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar, główne zagrożenie, którego spodziewa się sanepid to zatrucia i zakażenia pokarmowe, stąd wzmożone kontrole w punktach, gdzie przygotowuje się i sprzedaje żywność. Jednocześnie zapewnił, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów pod względem sanitarnym jeżeli chodzi o jakość wody, zakażenia i wyszczepialność.

Także resort zdrowia zapewnił, że w Polsce nie ma obecnie epidemii żadnej z chorób zakaźnych, a sytuacja pozwala na bezpieczny pobyt w naszym kraju kibiców i gości turnieju Euro. Resort dementował tym samym doniesienia medialne, że irlandzkie organizacje ochrony zdrowia ostrzegają o potencjalnie groźnych chorobach, np. odrze, które miałyby zagrażać kibicom wybierającym się na mistrzostwa Europy do Polski, którym zalecają szczepienia.

Rzeczniczka resortu Agnieszka Gołąbek przypomniała, że w Polsce od ponad 20 lat obowiązkowe są szczepienia dzieci przeciwko odrze, a wskaźnik zachorowalności wynosi w naszym kraju rocznie jedną osobę na milion mieszkańców.

Ministerstwo zdrowia zapewniło, że od wielu lat nie zanotowano w Polsce żadnego przypadku zachorowania na botulizm (zatrucie jadem kiełbasianym w wyniku spożycia niewłaściwie przygotowanej żywności - PAP) czy wścieklizny. Jak ocenia resort, "sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce jest stabilna i z całą pewnością pozwala na bezpieczny pobyt w naszym kraju kibiców i gości turnieju".

W ramach przygotowań zabezpieczenia medycznego na czas turnieju w resorcie zdrowia od 1 czerwca do 2 lipca będzie funkcjonował całodobowy sztab operacyjny oraz zespół operacyjny ministra zdrowia. W stanie gotowości będą m.in. Główny Inspektor Sanitarny oraz Narodowe Centrum Krwi.

Minister zdrowia zatwierdził ponadto plany działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na czas Euro. Według nich, w miastach-gospodarzach będą pracowały dodatkowe 23 zespoły ratownictwa medycznego, a także cztery dodatkowe zespoły w województwie podkarpackim w rejonie przygranicznym z Ukrainą i dwa dodatkowe w Krakowie.

Zapewniona będzie także całodobowo praca baz HEMS Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu.

Do mistrzostw przygotowują się również wyznaczone szpitale i przychodnie oraz zespoły medyczne, które będą działały na każdym stadionie turnieju i w strefach kibica. Osoby z tych zespołów przeszły szkolenia oraz brały udział w wydarzeniach testowych na "swoich" stadionach. W dniu meczu w każdym z miejsc oficjalnych, czyli na stadionie lub strefie kibica, będzie od kilkudziesięciu do stu osób personelu medycznego.

Pomoc będzie udzielana przez personel medyczny przede wszystkim "na miejscu", tam, gdzie zajdzie taka potrzeba, czyli bezpośrednio na stadionie lub w strefie kibica.

W dniu meczu na Stadionie Narodowym będzie w sumie ok. 110 osób personelu medycznego, m.in. w punktach pomocy medycznej oraz w patrolach pieszych. Będzie tam w gotowości 8 karetek. Natomiast w Strefie Kibica będzie ok. 70 takich osób oraz, w zależności od liczby kibiców, od 4 do 8 karetek. W stołecznej strefie kibica będzie działała także polowa izba wytrzeźwień.

Ponadto w miastach-gospodarzach wyznaczono 26 szpitali referencyjnych: w czasie Euro placówki te będą prowadziły swoją normalną działalność, natomiast dodatkowo są przygotowane na przyjęcie kibiców.

Wyznaczone zostały też placówki podstawowej opieki zdrowotnej, około 10 w każdym z miast-gospodarzy, które będą świadczyły w sposób szczególny pomoc medyczną dla kibiców. W tych placówkach - tak samo jak w szpitalach referencyjnych - będą wolontariusze medyczni - czyli osoby, które pomogą w komunikacji kibica obcojęzycznego z personelem medycznym, udzielą informacji o procedurach, pomogą poruszać się po danej placówce.

Informacje gdzie szukać pomocy medycznej, kibice mogą znaleźć w internetowym przewodniku "Polish Guide".(PAP)

bpi/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)