Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 dni do Euro - w centrum Poznania pracują na trzy zmiany

0
Podziel się:

Na 10 dni przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy nie są jeszcze
znane terminy oddania dwóch ważnych inwestycji drogowych w centrum Poznania. Od ich zakończenia
zależy sprawność transportu kibiców na stadion.

Na 10 dni przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy nie są jeszcze znane terminy oddania dwóch ważnych inwestycji drogowych w centrum Poznania. Od ich zakończenia zależy sprawność transportu kibiców na stadion.

Na trzy zmiany trwają prace przy przebudowie fragmentu Ronda Kaponiera i ul. Roosevelta, wraz z fragmentem ul. Grunwaldzkiej. Inwestycje te wzbudzają największy niepokój władz miejskich, które liczą, że zostaną zrealizowane na czas mistrzostw."Z tego, co widziałem na placu budowy, to przed mistrzostwami zostaną one oddane do użytku" - powiedział PAP wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński.

Trwają odbiory nowej linii tramwajowej na Franowo, gdzie na terenie centrum handlowego został zlokalizowany jeden z parkingów buforowych. Prowadzone są ostatnie prace na zmodernizowanej trasie na ul. Grunwaldzkiej - z punktu widzenia Euro niezwykle kluczowej.

Na początku maja uroczyście oddano do użytku przedłużenie ulicy Bukowskiej (łączy ona dwoma jezdniami lotnisko i stadion miejski) prowadząc do zachodniej obwodnicy Poznania, a dalej do autostrady A2. Pozwoli to zmotoryzowanym kibicom na dojazd do stadionu z zachodniej strony z pominięciem centrum Poznania. W pełni czynna jest też dwujezdniowa ulica Bułgarska, przy której leży Stadion Miejski.

4 czerwca zostanie oddany do użytku nowy 35-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania do Gniezna. Trasa ta łączy stolicę Wielkopolski z Bydgoszczą i dalej Gdańskiem - miastem, które organizuje mecze, podobnie jak Poznań, grupy C Euro.

Poznań, jako pierwsze z czterech polskich miast-gospodarzy wydał już zgodę na organizację meczów piłkarskiego turnieju. W stolicy Wielkopolski odbędą się trzy spotkania grupowe: Irlandia - Chorwacja (10.06), Włochy - Chorwacja (14.06) i Włochy - Irlandia (18.06).

Stadion Miejski, podobnie jak inne areny Euro, 11 maja został przejęty przez UEFA. W międzyczasie zakończono budowę 34 kiosków gastronomicznych, a operator obiektu wyposażył je w niezbędny sprzęt. Powiększono trybunę dla mediów, co sprawi, że pojemność obiektu zmniejszy się z 43 do 41 tysięcy. Gotowe są już pomieszczenia dla VIP-ów, centrum prasowe oraz stanowiska dla potrzeb stacji telewizyjnych.

Największą bolączką poznańskiego stadionu jest murawa, która w ciągu dwóch i pół roku była wymieniana aż ośmiokrotnie. Ostatniej dokonano na początku maja.

"Żałuję tylko, że UEFA zasugerowała nam trawę z Węgier, bo nasza polska, którą my chcieliśmy położyć, jest lepsza. Myślę, że w trakcie turnieju nikt nie będzie miał prawa narzekać na stan murawy. Jedynym w tej chwili problemem jest zbyt wysoka temperatura w środku stadionu - jest trochę za duszno i gorąco. No i liczę, że grupy taneczne, które trenują na boisku, nie wyrządzą większej szkody" - powiedział Grzegorz Szulczyński z firmy Greenboss - wykonawcy wymiany murawy.

Atutem poznańskiego stadionu jest doświadczenie w organizacji wielkich imprez. Przetestowano ją podczas wielu meczów piłkarskich o podwyższonym ryzyku, często przy komplecie publiczności. Po zmodernizowaniu, arenę Euro 2012 odwiedziło blisko milion osób.

Od 18 maja na Placu Wolności i alejach Marcinkowskiego trwa budowy oficjalnej Strefy Kibica. Gotowe są miejsca dla przedstawicieli mediów, dla osób niepełnosprawnych oraz dwie trybuny, na których będzie mogło zasiąść ok. tysiąca kibiców. Powstaje ekskluzywna strefa hospitality. Wszystkie prace zostaną zakończone 7 czerwca.

W fan zonie oprócz futbolowych emocji nie zabraknie muzycznej rozrywki. Podczas trzytygodniowej zabawy na scenie wystąpi ponad 40 wykonawców. Głównymi gwiazdami będą m.in. niemiecka grupa Alphaville, niezwykle popularna w latach 80., oraz były wokalista Genesis Ray Wilson. Wystąpi również wiele topowych polskich zespołów - Wilki, De Mono, Elektryczne Gitary, Indios Bravos i Coma.

Poznańska Strefa Kibica będzie miała powierzchnię 17 tys. mkw., a jednorazowo pomieści nawet 30 tysięcy osób. Organizatorzy szacują, że dziennie strefę odwiedzi ok. 18 tysięcy sympatyków futbolu. Mecze Euro 2012 będzie można oglądać na głównym telebimie o powierzchni 100 mkw., trzech mniejszych (28 mkw.) oraz na 30 ekranach 42-calowych. Operatorem strefy jest konsorcjum Innovations i My Music Group, a całość przedsięwzięcia kosztować będzie niespełna 18 mln złotych.

Poznaniacy mieszkający w najbliższym sąsiedztwie strefy będą mieli mocno ograniczone możliwości poruszania się prywatnymi samochodami. Miasto w ramach rekompensaty na czas mistrzostw zapewniło im bezpłatne podróżowanie środkami komunikacji miejskiej.

W poniedziałek uroczyście oddano do użytku nowy budynek strefy przylotów na lotnisku Ławica. Pierwsi goście z nowego terminala, wybudowanego kosztem ponad 93 milionów złotych, skorzystają już we wtorek.

"Dzięki nowej infrastrukturze wzrasta przepustowość obsługi pasażerskiej - szczytowa przepustowość godzinna wynosi 1900 pasażerów przylatujących i 1100 pasażerów odlatujących. Wybudowana infrastruktura terminalowa podnosi też jakość i efektywność obsługi podróżnych, oferując wygodę i komfort" - powiedział PAP rzecznik lotniska Hanna Surma.

Trzy tygodnie temu na lotnisku uruchomiono nowe miejsca postojowe i drogę kołowania. Inwestycje te zwiększają przepustowość lotniska z obecnych 1,5 mln pasażerów do prawie trzech milionów rocznie.

We wtorek otwarty zostanie nowy budynek dworca PKP Poznań Główny, który będzie równolegle z wysprzątanym starym dworcem obsługiwał turystów kolejowych podczas mistrzostw.

"Hol dworcowy wraz z holem kasowym nowego dworca ma powierzchnię 1414 m kw. Podróżni będą korzystać z 10 kas biletowych - PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo, na terenie dworca ustawionych zostanie 9 automatów biletowych. Dla pasażerów dostępna będzie też przechowalnia bagażu, nowoczesne toalety - również dla osób niepełnosprawnych i pokój dla matki z dzieckiem" - powiedział PAP rzecznik spółki TriGranit Przemysław Terlecki.

Dworzec zaopatrzony będzie również w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, zbudowany ze specjalnych wyświetlaczy LED i biało-granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim.

Jedną z atrakcji pozasportowych, mających przyciągnąć kibiców i turystów w trakcie mistrzostw, miało być Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W trakcie budowy nastąpiło spore opóźnienie i budynek zostanie oddany dopiero w grudniu br. Miasto nie zrezygnowało jednak z "ożywienia" Ostrowa Tumskiego i przygotowało szereg atrakcji o charakterze historycznym - wystawy, gry terenowe i spektakl multimedialny.

"Chcemy wszystkim pokazać, jak ważne jest to miejsce w historii nie tylko naszego miasta, ale i całego kraju. Mistrzostwa Europy są tylko pretekstem, okazją do +przetarcia szlaku+ i promocji Ostrowa Tumskiego. Wierzymy, że jeśli w trakcie Euro ktoś odwiedzi to miejsce, to w niedalekiej przyszłości będzie chciał wrócić tu już z całą rodziną" - powiedział wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser.

W trakcie przygotowań do Euro miasto przygotowało kilka projektów społecznych. Najbardziej popularna to akcja "Krewni Euro", podczas której ochotnicy oddawali krew oraz wpisywali się do rejestru szpiku kostnego. W 11 edycjach udział wzięło ponad dwa i pół tys. osób. Ostatnia akcja ma odbyć się w trakcie mistrzostw w Strefie Kibica.

Poznań powołał radę 11 miejskich ambasadorów Euro 2012, w której znalazły się osoby ze świata sportu, kultury i mediów - piłkarz Bartosz Bosacki, ojciec Jan Góra, aktorka Katarzyna Bujakiewicz, a ostatnio do projektu dołączyli biznesmen Jan Kulczyk oraz były wokalista znanej grupy rockowej Genesis. Ich zadaniem jest wspieranie i promocja miasta w kontekście przygotowań do mistrzostw. (PAP)

lic/ kpr/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)