Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10. edycja konkursu Interkl@sa

0
Podziel się:

Sześć szkół otrzymało Znak Jakości Interkl@sa, przyznawany placówkom, które
najlepiej przygotowują swoich uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym - ogłoszono
w poniedziałek. Znaki Jakości Interkl@sa przyznawane są już od 10 lat.

Sześć szkół otrzymało Znak Jakości Interkl@sa, przyznawany placówkom, które najlepiej przygotowują swoich uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym - ogłoszono w poniedziałek. Znaki Jakości Interkl@sa przyznawane są już od 10 lat.

Znak Jakości Interkl@sa to ogólnopolska inicjatywa, której głównym celem jest promowanie szkół przygotowujących uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym, zgodnie ze standardami przyjętymi w UE. Godło Znak Jakości Interkl@sa potwierdza, że dana szkoła stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa opartego na wiedzy i wykorzystuje komputery i internet w sposób twórczy.

W tym roku Znaki Jakości Interkl@sa przyznane zostały po raz dziesiąty. Do ścisłego finału zakwalifikowało się sześć szkół. Trzy z nich - Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Poczesnej, Szkoła Podstawowa nr 95 im. Władysława Broniewskiego w Krakowie i Zespół Szkół nr 6 w Żorach - otrzymały Znak Jakości Interkl@sa na dwa lata. Trzy inne szkoły - Szkoła Podstawowa nr 2 im. majora Henryka Sucharskiego w Kwidzynie, Gimnazjum nr 1 w Konstantynowie Łódzkim oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu - otrzymały Znak Jakości Interkl@sa na trzy lata.

Ceremonia wręczenia nagród obyła się w poniedziałek w Sejmie. "To nie przypadek, że w tegorocznym finale konkursu znalazło się tyle szkół z niewielkich miejscowości. Okazuje się, że internet jest tam codziennością, jest wykorzystywany i to w twórczy i zarazem bezpieczny sposób do celów edukacyjnych. O to właśnie walczyliśmy - o wyrównanie szans, o równy dostęp do edukacji na najwyższym poziomie i właśnie na naszych oczach to się spełnia" - powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas poniedziałkowej ceremonii wręczenia dyplomów Interkl@sy.

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas podkreśliła, że Interkl@sa już u swoich początków, 10 lat temu, była inicjatywą "nakierowaną na przyszłość". "Organizatorzy Interkl@sy zdawali i zdają sobie sprawę, że w edukacji pracujemy dla przyszłości. Dlatego w coraz większym stopniu musimy korzystać z nowych technologii. Planujemy szersze wdrożenie do szkół e-learningu, w polskiej szkole korzystanie z nowych technik nie powinno być ograniczone do zajęć w pracownii komputerowej, takie technologie powinny być wykorzystywane na każdej lekcji" - powiedziała Szumilas.

Grażyna Staniszewska, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji Interkl@sa podkreśliła, że w tym roku poziom szkół, które znalazły się w finale konkursu był bardzo wysoki. "Co ważne, wszystkie te szkoły rozwiązały problem bezpiecznego korzystania z internetu. Sieć to nie tylko pomoc, ale też zagrożenia i cieszy mnie, że nagrodzone placówki zadbały o bezpieczeństwo uczniów" - powiedziała Staniszewska.

Nagrodzone szkoły wykorzystują internet w najrozmaitsze sposoby w procesie uczenia i komunikowania się uczniami. W wielu z nich działają e-dzienniki, blogi nauczycielskie, kontakt z rodzicami uczniów często możliwy jest drogą e-mailową. Wszystkie nagrodzone szkoły mają strony internetowe, większość wprowadziła u siebie platformy e-learningowe, na których dostępne są różne kursy.

Interkl@sa to nie tylko konkurs ale też program wspierający informatyzację szkół. Od 1998 roku jej organizatorzy pomagają w wyposażaniu szkół w sprzęt komputerowy, organizują szkolenia dla nauczycieli oraz prowadzą największy niekomercyjny polski portal edukacyjny www.interklasa.pl (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)