Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 kandydatów na prezydenta zdążyło z podpisami

0
Podziel się:

Pawlak, Napieralski i Jurek start w wyborach mają już w kieszeni. Reszta czeka na decyzję PKW.

10 kandydatów na prezydenta zdążyło z podpisami
(PAP/Radek Pietruszka)

*O północy minął termin składania w PKW dokumentów potrzebnych do rejestracji kandydatów na prezydenta, w tym co najmniej 100 tys. podpisów z poparciem. Zdążyło 10 komitetów. Komisja formalnie zarejestrowała już trzech kandydatów:Waldemara Pawlaka(PSL),Grzegorza Napieralskiego(SLD) i Marka Jurka (Prawica Rzeczypospolitej)
.
*

Siedmiu, którzy wczoraj złożyli listy z co najmniej 100 tys. podpisów poparcia, czeka na rejestrację.

Są to:Bronisław Komorowski(PO),Jarosław Kaczyński(PiS),Andrzej Olechowski(niezależny, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne),Andrzej Lepper(Samoobrona), Bogusław Ziętek (WZZ Sierpień 80),Janusz Korwin-Mikke (były prezes UPR, obecnie Wolność i Praworządność) i Kornel Morawiecki (założyciel _ Solidarności Walczącej _).

PAPMorawiecki zgłosił się do PKW w ostatniej chwili, kilka minut przed północą; złożył 110 tys. podpisów z poparciem dla swojej kandydatury. _ Polska potrzebuje prawdy, jedności i sprawiedliwości. To są główne hasła, którymi chcę się posługiwać w kampanii _ - powiedział Morawiecki.

Kaczyński zebrał najwięcej, Lepper, Korwin Mikke i Morawiecki rzutem na taśmę

Zwycięzcą w zbieraniu podpisów jest PiS z imponującą liczbą ponad 1,7 miliona podpisów poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego. Na drugim miejscu jest Bronisław Komorowski z 770 tysiącami.

Komitet Grzegorza Napieralskiego dostarczył 380 tysięcy podpisów. Andrzej Olechowski zebrał 233 tysiące, Waldemar Pawlak przyniósł 190 tysięcy podpisów. Kolejny jestMarek Jurek - blisko 180 tysięcy podpisów. Bogusław Ziętek dostarczył ich 170 tysięcy, były szef UPR Janusz Korwin Mikke - 120 tysięcy. Andrzej Lepper zebrał ich 112 tysięcy, o dwa tysiące mniej czyli 110 tysięcy doniósł Kornel Morawiecki.

Przeliczanie podpisów i prześwietlanie kandydatów potrwa do wtorku

W ramach procedury rejestracji Państwowa Komisja Wyborcza weryfikuje złożone podpisy, a także inne dokumenty. _ Sprawdza na przykład czy kandydat ma pełnię praw wyborczych _ - mówi przewodniczący PKW, Stefan Jaworski.

POSŁUCHAJ PRZEWODNICZĄCEGO PKW:

PKW pyta w Krajowym Rejestrze Karnym czy kandydaci nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Jeśli byliby, nie mogliby startować w wyborach prezydenckich.

fot: PAP/Radek Pietruszka_ fot: PAP/Radek Pietruszka _fot: PAP/Pawe Kula _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wybory;prezydenckie;skladanie;podpisow,galeria,3677,0.html)Z tego powodu wątpliwości budzi kandydowanie Andrzeja Leppera, który od maja 2006 r. jest prawomocnie skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz na 20 tys. zł grzywny za zniesławienie z trybuny sejmowej w 2001 r., gdy jako wicemarszałek Izby zarzucił m.in. przyjmowanie pieniędzy od biznesmenów i gangsterówDonaldowi Tuskowi, Andrzejowi Olechowskiemu, Pawłowi Piskorskiemu,Jerzemu SzmajdzińskiemuiWłodzimierzowi Cimoszewiczowi. Szefa Samoobrony oskarżyła prokuratura.

W lipcu 2008 r. wydając wyrok w sprawie wysypywania zboża na tory Sąd Okręgowy Warszawa-Praga ujawnił, że Lepper był już sześć razy prawomocnie skazany, m.in. za fałszywe oskarżenie, groźby bezprawne, znieważenie prezydenta i funkcjonariuszy państwowych oraz organów konstytucyjnych. Na Lepperze ciąży też nieprawomocny wyrok w procesie W sprawie _ seks afery _ w Samoobronie.

Sam Lepper uważa, że nie ma przeszkód, by kandydował w wyborach prezydenckich, bo - jak przekonuje - nie jest skazany za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.

Przewodniczący PKWStefan Jaworskipowiedział dziennikarzom, że rejestracja kandydatów na prezydenta powinna zakończyć się do wtorku.

Na zdjęciu kandydaci na Prezydenta RP: Jarosław Kaczyński (PiS), Bronisław Komorowski (PO), Andrzej Olechowski (niezależny, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne), Waldemar Pawlak (PSL), Grzegorz Napieralski (SLD); od lewej w dolnym rzędzie: Kornel Morawiecki (założyciel "Solidarności Walczącej"), Bogusław Ziętek (WZZ Sierpień 80), Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej), Janusz Korwin-Mikke (były prezes UPR, obecnie Wolność i Praworządność) i Andrzej Lepper (Samoobrona). PAP/Robert Górecki, Paweł Kula, Radek Pietruszka, Paweł Supernak, Andrzej Grygiel, Bartłomiej Zborowski, Tomasz Gzell, Tomasz Wojtasik.

O wyborach prezydenckich czytaj w Money.pl
*Kaczyński podziękował za 1 mln 650 tys. podpisów * - Łączy nas przekonanie, że Polska ma prawo do marzeń. Że będzie silna, licząca się w świecie, sprawiedliwa - tak Jarosław Kaczyński podziękował 1 mln 650 tys. Polaków, którzy podpisali się na listach, które zostaną złożone w Państwowej Komisji Wyborczej.
*Pięciu najważniejszych kandydatów na prezydenta * Twardy gracz i ugodowiec, obrotny wicepremier i mało wyrazisty przewodniczący SLD oraz znany polityk bez zaplecza - to najwięksi gracze w starciu o fotel prezydenta. To najprawdopodobniej między nimi stoczy się bój.
*Fotel prezydenta kosztuje coraz więcej * 15 lat temu głos poparcia kosztował Aleksandra Kwaśniewskiego51 groszy. Reelekcja kosztowało go ponad dwukrotnie więcej. Przed pięcioma laty komitet Lecha Kaczyńskiego, który pokonał Donalda Tuska, za głos zapłacił już 1,63 zł.
*Czas na prawdziwą kampanię, II tura może zaskoczyć * Czas na prawdziwą kampanię, II tura może zaskoczyć
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)