Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 marca ukaże się drugi tom "Jezusa z Nazaretu" Benedykta XVI

0
Podziel się:

Benedykt XVI napisał w przedmowie do drugiego tomu swej książki "Jezus z
Nazaretu", która ukaże się 10 marca, że jej celem jest "zrozumienie postaci Jezusa, Jego słów i
czynów". W pełnym skromności wstępie wyraził nadzieję, że książka pomoże w tym czytelnikom.

Benedykt XVI napisał w przedmowie do drugiego tomu swej książki "Jezus z Nazaretu", która ukaże się 10 marca, że jej celem jest "zrozumienie postaci Jezusa, Jego słów i czynów". W pełnym skromności wstępie wyraził nadzieję, że książka pomoże w tym czytelnikom.

Zauważając, że w obecnym tomie nie zawarł opowieści o dzieciństwie Jezusa, papież zapowiedział jednocześnie, że napisze też część trzecią: "Chcę jednak dochować wierności danej obietnicy i - jeśli mi jeszcze wystarczy do tego sił - w niewielkim zeszycie omówić także ten temat".

Tom drugi z podtytułem "Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania", ukazujący się prawie cztery lata po pierwszym, to szczegółowa analiza Ewangelii i znaczenia jej poszczególnych fragmentów wraz z niezwykle dokładnym tłem historycznym i analizą polityczną czasów Jezusa. Nie brak nawet opisów warunków handlu i przepisów, jakie wówczas obowiązywały.

Lecz są też uwagi odnoszące się do współczesnej sytuacji na świecie. Papież pisze na przykład: "Straszliwe następstwa przemocy motywowanej religią wszyscy mamy aż nazbyt wyraźnie przed oczyma. Królestwa Bożego, królestwa ludzkości, nie można zbudować na przemocy. Wbrew wszelkim próbom posługiwania się religijną i idealistyczną jej motywacją, nadal pozostaje ona ulubionym narzędziem Antychrysta. Przemoc służy nie człowieczeństwu, lecz antyczłowieczeństwu".

Papież z naciskiem podkreśla, że Jezus nie był "politycznym wichrzycielem" .

Włoskie media już położyły nacisk na wagę słów Benedykta XVI, które uznały za "uniewinnienie Żydów", oskarżanych o wydanie wyroku śmierci na Jezusa. Papież stwierdza: "Najpierw zapytajmy jednak: Kim właściwie byli oskarżyciele? Kto nalegał na wydanie na Jezusa wyroku śmierci?".

"W odpowiedziach Ewangelii zachodzą tu różnice, nad którymi musimy się zastanowić. Według Jana są to po prostu +Żydzi+. Jednak to określenie absolutnie nie oznacza u Jana - jak dzisiejszy czytelnik byłby może skłonny myśleć - narodu izraelskiego jako takiego, tym bardziej nie ma ono też charakteru +rasistowskiego+"- wyjaśnia papież.

Książka ukaże się jednocześnie w siedmiu językach. Jej oficjalna prezentacja odbędzie się 10 marca w Watykanie. Tego samego dnia w Warszawie odbędzie się prezentacja polskiej edycji, ukazującej się nakładem wydawnictwa "Jedność". W konferencji prasowej udział weźmie między innymi kardynał Kazimierz Nycz.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)