Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 mln euro z funduszy norweskich dla polskich służb

0
Podziel się:

10 mln euro to kwota dofinansowania, na które mogą liczyć w przyszłym roku
polskie służby w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Środki zostaną przeznaczone
przede wszystkim na szkolenia funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Służby Celnej.

10 mln euro to kwota dofinansowania, na które mogą liczyć w przyszłym roku polskie służby w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na szkolenia funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej i Służby Celnej.

W czwartek o szczegółach dofinansowania mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Karsten Klepsvik podkreślił, że współpraca na rzecz dalszej poprawy bezpieczeństwa w obszarze Schengen jest jednym z najważniejszych aspektów w całej Europie. "Zarówno Polska, jak również Norwegia, mają wielką wspólną odpowiedzialność stania na straży granic zewnętrznych. Polska jest najprawdopodobniej najważniejszym strażnikiem naszych granic" - powiedział Klepsvik. Dodał, że do tej pory w ramach programu norweskiego zainwestowano 113 mln euro czyli około 480 mln zł.

Dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej i funduszy europejskich MSW Grzegorz Polak podkreślił, że aby uzyskać dofinansowanie projekty należy zgłaszać do 8 stycznia. Dotyczy to zarówno jednostek podległych MSW oraz resortowi finansów, jak również organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 85 proc. "Dofinansowanie dotyczy przed wszystkim projektów takich jak szkolenia, wizyty studyjne i seminaria" - powiedział Polak.

Polsce przyznano łącznie 533 mln euro z dwóch funduszy norweskich: Financial Mechanism (EEA), czyli Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz Norwegian Financial Mechanism (Norweski Mechanizm Finansowy). Są to granty ufundowane głównie przez Norwegię, ale również przez Liechtenstein i Islandię na rozwój społeczno-gospodarczy przede wszystkim nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. (PAP)

gdyj/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)