Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 młodych naukowców w finale konkursu Scopus-Perspektywy

0
Podziel się:

10 młodych naukowców znalazło się w finale konkursu Scopus-Perspektywy
Young Researcher Award. Trzech z nich otrzyma nagrodę - 2 tys. euro na wyjazd na międzynarodową
konferencję naukową - poinformowali w czwartek w Warszawie organizatorzy konkursu.

10 młodych naukowców znalazło się w finale konkursu Scopus-Perspektywy Young Researcher Award. Trzech z nich otrzyma nagrodę - 2 tys. euro na wyjazd na międzynarodową konferencję naukową - poinformowali w czwartek w Warszawie organizatorzy konkursu.

Finalistów jury wybrało spośród 300 zgłoszonych kandydatów.

"Wszyscy zgłoszeni kandydaci reprezentowali wysoki poziom. Dziesięcioro finalistów powinno tak naprawdę być nagrodzonych, bo opublikowali prace naukowe na bardzo wysokim poziomie. Te artykuły mnie zdumiewają. Jestem pod wielkim wrażeniem. Już drugi rok oceniam prace zgłoszone na ten konkurs i widzę, że to są naprawdę dobrzy młodzi naukowcy. Szczególnie duża grupa była w tym roku znakomitych medyków i chemików" - powiedział PAP przewodniczący kapituły konkursu, były rektor SGGW prof. Tomasz Borecki.

Jak tłumaczył, kandydatów oceniało interdyscyplinarne jury, w którym znaleźli się, obok niego, prof. Bogusław Smólski - elektronik, były rektor WAT oraz prof. Robert Hołyst - chemik, zastępca dyrektora Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Wszyscy zgadzali się, że zgłoszone prace są bardzo wartościowe, a ich autorzy są utalentowanymi naukowcami. "To są osoby, które naprawdę mają już osiągnięcia w nauce i widoczną drogę przed sobą. Są pracowici i wiedzą dokąd dążą" - podkreślił Borecki.

W finale znaleźli się: mgr Patrycja Boguta z Instytutu Agrofizyki im. B. Dobrzyńskiego PAN w Lublinie, mgr inż. Katarzyna Wysocka-Król z Politechniki Wrocławskiej, mgr inż. Beata Butruk z Politechniki Warszawskiej, dr Marcin Zajenkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, lek. Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr n. med. Milena Sokołowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, mgr inż. Radosław Kwapiszewski z Politechniki Warszawskiej, mgr inż. Tomasz Kaczorowski z Politechniki Warszawskiej, dr Katarzyna Tyszczuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr Łukasz Drewniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizatorami konkursu Scopus-Perspektywy Young Researcher Award są Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" i wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. - wydawca dostępnej przez internet bazy danych zawierającej streszczenia artykułów i bibliografię z kilkunastu tysięcy czasopism naukowych poświęconych różnym dziedzinom nauki.

Konkurs jest organizowany co roku od trzech lat, a jego celem jest wsparcie młodych, utalentowanych naukowców, których badania zaowocowały publikacjami w czasopismach o międzynarodowym zasięgu i udziałem w prestiżowych konferencjach naukowych.

Zgłaszać ich mogą uczelnie i instytucje naukowe. W tym roku z uczelni, jednostek badawczych oraz od polskich naukowców pracujących w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Francji nadeszło ponad 300 zgłoszeń. Najwięcej kandydatów reprezentowało chemię, medycynę i nauki społeczne.

"Nagradzamy polskich naukowców, którzy przed 30. rokiem życia mają już na swoim koncie znaczące osiągnięcia naukowe o dużym oddźwięku międzynarodowym. Jesteśmy przekonani, że umiędzynarodowienie badań i osiągnięć naukowych jest kluczem do rozwoju gospodarczego oraz budowania społeczeństwa opartego na wiedzy" - powiedział prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", Waldemar Siwiński.

Nazwiska trzech laureatów zostaną ogłoszone w czwartek wieczorem na gali zorganizowanej w Warszawie.

Urszula Rybicka (PAP)

ula/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)