Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 osób oskarżonych o działanie na szkodę Rafinerii Glimar

0
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała w środę do sądu w Nowym Sączu akt
oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o działanie na szkodę Rafinerii Glimar w Gorlicach (woj.
małopolskie) oraz pranie brudnych pieniędzy.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała w środę do sądu w Nowym Sączu akt oskarżenia przeciwko 10 osobom oskarżonym o działanie na szkodę Rafinerii Glimar w Gorlicach (woj. małopolskie) oraz pranie brudnych pieniędzy.

Prokurator Janusz Hnatko z krakowskiej prokuratury poinformował PAP w środę, że oskarżeni to byli członkowie zarządu oraz pełnomocnicy rafinerii. Zarzuty dotyczą lat 1998 - 2005.

Ich działalność - według prokuratury - polegała na zawieraniu niekorzystnych dla spółki umów związanych z wynajmowaniem powierzchni magazynowych od firm zewnętrznych na cele związane z produkcją paliw, a następnie sprzedaży tych paliw po zaniżonych cenach.

Zdaniem prokuratury oskarżeni otrzymywali za to łapówki od 5 do 50 zł za tonę produktu, co w sumie dawało nawet 2 mln zł łapówek dla jednej osoby.

Aktem oskarżenia zostały objęte także osoby pośredniczące we wręczaniu łapówek oraz przedstawiciele firm kooperujących. Przedstawiono im zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Według prokuratury straty rafinerii w Gorlicach z powodu tej działalności wyniosły co najmniej 70 mln zł. Na poczet ewentualnych kar zabezpieczono mienie o wartości około miliona złotych.

Hnatko poinformował, że jest to kolejny akt oskarżenia w tzw. sprawie paliwowej prowadzonej uprzednio przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie, a obecnie Prokuraturę Okręgową w Krakowie we współpracy z ABW.(PAP)

rgr/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)