Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

11. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu - od 19 sierpnia

0
Podziel się:

Artyści z Francji, Niemiec, Rosji, USA, Szwajcarii, Czech i Polski
zaprezentują się podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, który rozpocznie
się 19 sierpnia i potrwa do 28 sierpnia. Wystąpią m.in. Teatr Derevo, Gregg Goldston i Licedei.

Artyści z Francji, Niemiec, Rosji, USA, Szwajcarii, Czech i Polski zaprezentują się podczas 11. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie, który rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa do 28 sierpnia. Wystąpią m.in. Teatr Derevo, Gregg Goldston i Licedei.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu to przegląd teatrów pantomimy z całego świata, który ciągu ostatnich lat stał się popularną imprezą teatralną przyciągającą wielbicieli tej sztuki z kraju i zagranicy.

"Niektórzy twierdzą, że wraz ze śmiercią Marcela Marceau umarła pantomima klasyczna (...). Ja się z tym nie zgadzam. To prawda, że dziś czasem odchodzi się od reguł stworzonych przez twórców pantomimy klasycznej, że sztuka ta staje się bardziej ekspresyjna, czasem widoczna jest mniejsza dbałość o szczegóły, o technikę, czyli - o esencję tego typu teatru. Szczęśliwie jednak ciągle są tacy artyści, którzy kontynuują tradycję teatru pantomimy, który potrafi nas poruszyć" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej aktor-mim, nauczyciel, reżyser przedstawień teatru pantomimy i dyrektor artystyczny festiwalu, Bartłomiej Ostapczuk.

Jak ocenił, festiwal w Teatrze Na Woli stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie i na świecie. Zwrócił też uwagę, że jest to obecnie również jedyny festiwal pantomimy starający się prezentować wyłącznie spektakle niewerbalne. "Nasz festiwal to przede wszystkim wierność tradycji sztuki pantomimy, takiej która potrafi i chce wyrażać się poza słowami" - podkreślił.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność zobaczy najnowsze spektakle znanych z poprzednich lat zespołów teatralnych, ale także najciekawsze produkcje grup, które w Polsce zaprezentowane zostaną po raz pierwszy.

Ze spektaklem "Harlekin" wystąpi teatr Derevo (Rosja/Niemcy) - zespół łączący w swojej twórczości m.in. pantomimę, taniec współczesny, butoh, komedię dell'arte, klaunadę, performance i happening. Grupa Derevo osiadła kilkanaście lat temu w Dreźnie. Jej założyciel Anton Adasinsky pracował w teatrze klaunów Licedei. Niedługo potem stał się jednym ze współtwórców Awii - grupy awangardowych muzyków i aktorów leningradzkich. W 1988 roku założył Derevo, które zyskało rozgłos w całej Europie, zdobywając wiele prestiżowych nagród teatralnych.

"Nasz festiwal jest chyba jedynym, na którym Derevo pojawia się tak często. Za każdym razem przywozi zupełnie inne spektakle (...). Dla mnie są to aktorzy totalni" - ocenił Ostapczuk.

Dwugodzinny występ solowy pt. "Więcej niż słowa" zaprezentuje Gregg Goldston (USA). Artysta uczył się m.in. u Stefana Niedziałkowskiego, współpracował też ze swoim idolem - Marcelem Marceau. Od ponad 35 lat Goldston występuje jako solista w USA, Azji i Europie, łącząc w swych spektaklach balet i taniec współczesny.

Przedstawienie plenerowe "Przedwczorajsze historie" zaprezentuje Teatr Pantomimy Mimo (Polska), założony w 2002 roku przez Ostapczuka jako teatr jednego aktora, który szybko jednak przekształcił się w zespół.

"+Przedwczorajsze historie+ to spektakl o starej Warszawie, która bardzo mnie inspiruje. Powstał na podstawie rozmów z mieszkańcami dzielnicy Wola, podczas rozmów z osobami, które mieszkają tu niemal od zawsze" - opowiadał Ostapczuk.

Na festiwalu wystąpią także Tantehorse - Physical Mime Theatre (Czechy), Teatr Formy (Polska), L'Optimiste /Paolino&Co (Francja), Spettatori (Szwajcaria), Licedei (Rosja) oraz Bodecker & Neander Company (Niemcy).

Odbędzie się też Wieczór Współczesnej Pantomimy, na który złożą się tworzone w czasie festiwalu etiudy w wykonaniu kilkudziesięciu artystów z Europy i USA, Szkoły Współczesnej Pantomimy oraz Studia Pantomimy w Teatrze Na Woli. Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą są otwarte warsztaty sztuki pantomimy.

Festiwal organizuje stołeczny Teatr Na Woli i Warszawskie Centrum Pantomimy. (PAP)

agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)