Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

120 prac 57 artystów znajdzie się na wystawie 41. Bielskiej Jesieni

0
Podziel się:

Bielsko-Biała (PAP) - 120 prac 57 artystów zakwalifikowali jurorzy do wystawy pokonkursowej
41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013, jednego z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa
współczesnego - podało we wtorek biuro prasowe Galerii Bielskiej Biura Wystaw Artystycznych.

Bielsko-Biała (PAP) - 120 prac 57 artystów zakwalifikowali jurorzy do wystawy pokonkursowej 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013, jednego z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego - podało we wtorek biuro prasowe Galerii Bielskiej Biura Wystaw Artystycznych.

Tegoroczna edycja konkursu jest przełomowa w 51-letniej historii. Została bowiem otwarta dla malarzy, którzy nie posiadają dyplomu uczelni artystycznej. Zaowocowało to rekordowym zainteresowaniem. Zgłoszenia nadesłało 701 artystów, którzy zaproponowali do konkursu 3048 prac. Spośród nich jurorzy obecnie wyselekcjonowali dzieła, które znajdą się na wystawie. Laureatów wybiorą na kolejnym posiedzeniu, 5 października.

Szefowa Galerii i członek jury Agata Smalcerz powiedział, że decyzja otwarcia Biennale dla artystów nieposiadających tytułu magistra sztuki nie była łatwa. Zawierała pierwiastek ryzyka, że profesjonaliści zbojkotują konkurs. "Rzeczywiście dotarły do nas głosy, w których obawiano się zdominowania konkursu przez artystów amatorów, ale nic takiego się nie stało. Zgromadził on znacznie większą ilość uczestników, spośród których 18 procent to malarze bez dyplomu. Wśród nich kilkoro zakwalifikowało się do drugiego etapu, co już wskazuje na pozytywny aspekt tego otwarcia" - powiedziała.

Jak dodała w tegorocznej edycji dominują artyści młodzi, choć konkurs nadal przyciąga wielu nieznanych malarzy, bez względu na wiek. "To oznacza spełnienie założeń biennale, czyli odkrywanie nowych talentów. Cieszę się z dokonanego wyboru, bo uważam, że wszystkim pracom jury wnikliwie się przyjrzało i rzeczywiście zostały wybrane najlepsze. Przy całej różnorodności, oddającej wielość tematów i technik zgłaszanych prac, wystawa pokonkursowa ma szansę stać się jedną z najlepszych wystaw polskiego malarstwa współczesnego" - powiedziała.

Szef jury Paweł Jarodzki zwrócił uwagę na dominujące kierunki i nurty, m.in. powrót ku abstrakcji i malarstwu wymagającemu głębokiej refleksji, a także na tematykę, w której widoczne jest odejście od doraźnych kwestii politycznych i społecznych. "Malarstwo zdaje się być w dalszym ciągu dominującą formą wypowiedzi artystycznej we współczesnym świecie" - uważa Jarodzki.

Po raz pierwszy Galeria BWA wykorzystała także możliwości prezentacji prac w internecie i zorganizowała plebiscyt, w którym internauci głosowali na prace artystów. Największą liczbę, 3079 głosów, zgromadziły dzieła Agnieszki Piotrowskiej, tegorocznej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ogółem oddanych zostało blisko 49 tys. głosów. Nagrodą dla zwyciężczyni będzie prezentacja wybranej pracy podczas wystawy pokonkursowej.

Obecnie trwa kolejny konkurs dla internautów, w którym wybierają oni najciekawszy obraz spośród zakwalifikowanych do wystawy. Prace prezentowane są w zakładce "Galeria zakwalifikowanych prac" na stronie internetowej www.bj.galeriabielska.pl głosować można do 4 października.

Organizowana przez Galerię Bielską BWA od 1962 roku Bielska Jesień jest konkursem otwartym na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska.

Otwarcie 41. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2013 oraz ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 8 listopada. Wystawa potrwa do końca roku. Biennale odbywa się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który ufundował grand prix w wysokości 25 tys. zł. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)