Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

12 czerwca wniosek o ogólnokrajowe referendum ws. sześciolatków

0
Podziel się:

#
dochodzi komentarz rzeczniczki MEN
#

# dochodzi komentarz rzeczniczki MEN #

28.05. Warszawa (PAP) - 12 czerwca złożony zostanie w Sejmie wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum dotyczącego m.in. obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem.

Organizatorzy akcji chcą by obywatele odpowiedzieli w referendum na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Według MEN postulaty zawarte w referendum oznaczają powrót całego systemu oświaty do stanu z końca ubiegłego stulecia i powstrzymanie procesu unowocześniania polskiej szkoły.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców akcję zbierania podpisów pod wnioskiem rozpoczęło w styczniu tego roku. By móc złożyć wniosek w Sejmie musieli zebrać minimum 500 tys. podpisów. "Ciągle napływają kolejne paczki z podpisami. Wczoraj, gdy udało nam się osiągnąć pół miliona podpisów, przyszło do nas 46 kg podpisów. Dziś dostaliśmy prawie 50 kg" - powiedział PAP Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Organizatorzy akcji założyli, że podpisy będą zbierać do 1 czerwca - do Dnia Dziecka. "Chcemy złożyć wniosek i podpisy w Sejmie 12 czerwca" - poinformował Elbanowski.

"Każda forma aktywności społecznej jest cenna i należy ją szanować. Z inicjatorami akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum różnimy się w wielu punktach, ale z całą pewnością łączy nas jedno - wszyscy chcemy dobrej edukacji naszych dzieci. Wierzymy, że wiele osób, które podpisały się pod wnioskiem o referendum, nie jest generalnie przeciwnych edukacji młodszych dzieci. Zależy im, podobnie jak nam wszystkim, na dobrym przygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków" - napisała w komentarzu dla PAP rzeczniczka prasowa MEN Paulina Klimek.

Zaznaczyła, że to właśnie rodzice często mają pozytywny wpływ na samorządy, co przyczynia się do poprawy stanu szkół, warunków nauki, a w efekcie - jakości edukacji. "Oznacza to, że kontrola społeczna szkół jest nie tylko ważna, ale także często skuteczna" - zaznaczyła.

Według Klimek, sześciolatek jest dzieckiem, które może iść do szkoły. "Szkoła jest dla niego najlepszym miejscem, bo stawia przed nim nowe wyzwania, którym może on sprostać, a dzięki tym wyzwaniom szybciej się rozwija. Jeśli rodzice chcą wspierać swoje dzieci w ich rozwoju, powinny one jak najszybciej rozpocząć edukację szkolną" - napisała.

Przypomniała, że badania niezależnych ośrodków badawczych dowodzą, że wcześniejsza edukacja szkolna jest korzystna, dobra, a nawet wskazana z punktu widzenia poziomu rozwoju, ciekawości świata i kompetencji drzemiących w dzieciach sześcioletnich. Przywołała też m.in. kontrole sanitarno-higieniczne niezależnych instytucji, takich jak Państwowa Inspekcja Sanitarna czy Najwyższa Izba Kontroli, które dowodzą, że znakomita większość szkół podstawowych posiada odpowiednie warunki do nauki sześciolatków.

"Należy jednocześnie pamiętać, że we wniosku o referendum nie chodzi wyłącznie o obniżenie wieku szkolnego. Zamieszczone w nim postulaty dotyczą bowiem powrotu całego systemu oświaty do stanu z końca ubiegłego stulecia, a więc powstrzymania procesu unowocześniania polskiej szkoły" - napisała Klimek.

Według niej, cofnięcie polskiej edukacji o prawie 15 lat oznaczałoby olbrzymi krok wstecz, który odczuliby przede wszystkim polscy uczniowie. Oznaczałoby to dla nich m.in. ograniczenie możliwości kontynuowania nauki i zmniejszenie konkurencyjności na międzynarodowym rynku pracy. "Warto więc, aby presja społeczna koncentrowała się na stałej poprawie jakości edukacji, a nie tylko na ogólnej negacji obecnej rzeczywistości" - podkreśliła.

Złożenie wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego wraz z koniecznymi minimum 500 tys. podpisów popierających go osób nie oznacza, że na pewno zostanie ono przeprowadzone. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W marcu ubiegłego roku Sejm odrzucił wniosek NSZZ "Solidarność" o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którym podpisy złożyło ponad 2 miliony osób.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zostało zawiązane w 2009 r. przez grupę rodziców zaangażowanych w akcję społeczną "Ratuj Maluchy" sprzeciwiających się obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.

Zbieranie wniosków o przeprowadzenie referendum edukacyjnego nie jest pierwszym tego typu działaniem podjętym przez Stowarzyszenie. W 2011 r. zebrało ono prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakładał on m.in. cofnięcie wprowadzanej reformy edukacji, w tym odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W czerwcu ubiegłego roku za odrzuceniem projektu opowiedziały się sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

W maju do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych skierowany został przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający, że we wrześniu 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. Rok później - we wrześniu 2015 r. obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki). (PAP)

dsr/ mlu/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)