Notowania

wiadomości
06.04.2011 14:35

12 kwietnia eksperci ocenią stan "Damy z gronostajem"

Komisja ekspertów, którzy ocenią stan konserwatorski "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci ma się spotkać na Zamku Królewskim w Warszawie 12 kwietnia - poinformował w środę PAP odpowiedzialny za jej zorganizowanie główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie, Janusz Czop.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Komisja ekspertów, którzy ocenią stan konserwatorski "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci ma się spotkać na Zamku Królewskim w Warszawie 12 kwietnia - poinformował w środę PAP odpowiedzialny za jej zorganizowanie główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie, Janusz Czop. *

Specjaliści mają się wypowiedzieć, czy jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach może być przewożony i jakie ewentualne niebezpieczeństwa grożą mu podczas transportu. Od ich opinii zależeć będzie, czy "Dama" zostanie wypożyczona na wystawę w Gemaeldegalerie w Berlinie, o co zabiega właściciel obrazu Fundacja Książąt Czartoryskich. "Dama z gronostajem" jest obecnie na Zamku Królewskim w Warszawie.

Fundację Książąt Czartoryskich będą reprezentowali w komisji David Bull z USA, który badał "Damę z gronostajem" w 1992 r. i konserwatorka Anna Grochowska - Angelus, która na co dzień opiekuje się tym obrazem i towarzyszyła mu w podróżach zagranicznych.

"O udział w komisji prosiliśmy George'a Bisacca, konserwatora Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, ale jego przylot do Polski nie jest możliwy przed Wielkanocą, dlatego zaproponowaliśmy inną osobę - panią Grochowską - Angelus, która jest wybitnym znawcą malarstwa da Vinci, a komisja będzie się mogła zebrać już w najbliższy wtorek" - wyjaśniła PAP wiceprezes Fundacji Książąt Czartoryskich, Maria Osterwa-Czekaj.

W komisji znajdą się m.in. prof. Grażyna Korpal z ASP w Krakowie, prof. Maria Lubryczyńska z ASP w Warszawie, prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia, prof. Andrzej Rottermund z Zamku Królewskiego w Warszawie i Paweł Jaskanis dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie i przewodniczący Rady ds. Muzeów przy ministrze kultury.

Muzeum Narodowego w Krakowie może powołać dodatkowych ekspertów z innych dziedzin, jeśli uzna, że może mieć to wpływ na opinię. "Zastanowimy się jeszcze. Muzeum jest stroną, która organizuje komisję i nas najbardziej interesują oświadczenia, które wygłoszą eksperci" - mówił PAP Czop.

Opinia o stanie zachowania dzieła da Vinci powinna być znana tego samego dnia, w którym zbierze się komisja. Na Zamku Królewskim w Warszawie nie ma możliwości wykonania dodatkowych badań tego obrazu. Stanowisko ekspertów będzie kluczowe dla decyzji, czy obraz może pojechać do Berlina, gdzie od sierpnia planowana jest wystawa portretu renesansowego. List w tej sprawie napisał do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego minister kultury Niemiec, Bernd Neumann.

Fundacja Książąt Czartoryskich ma zgodę na wypożyczenie dzieła na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie (od listopada 2011 do lutego 2012). (PAP)

wos/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz