Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

12 kwietnia rozpoczynają się eliminacje do konkursu im. Chopina

0
Podziel się:

209 pianistów z całego świata, w tym 25 Polaków, weźmie udział w
eliminacjach do październikowego XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka
Chopina. Eliminacje rozpoczną się 12 kwietnia i potrwają do 24 kwietnia.

*209 pianistów z całego świata, w tym 25 Polaków, weźmie udział w eliminacjach do październikowego XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Eliminacje rozpoczną się 12 kwietnia i potrwają do 24 kwietnia. *

Dyrektor organizującego konkurs Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Andrzej Sułek, poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że w tym roku do konkursu zgłosiły się 353 osoby.

"Jury zapoznało się z nagraniami wideo przesyłanymi nam w formacie DVD. (...) Jak się jednak okazało ten sposób oceniania kandydatów miał swoje wady" - przyznał Sułek. Trudność w ocenie filmów DVD z zarejestrowanymi nagraniami polegała m.in. na tym, że niektórzy przysłali doskonałe technicznie nagrania pochodzące z koncertów, inni - nagrania w studio, jeszcze inni - nagrania amatorskie i kiepskie technicznie.

Dlatego postanowiono 209 pianistów, których średnia ocen punktowych komisji kwalifikacyjnej przekroczyła 50 procent, poddać dodatkowym eliminacjom w Warszawie. Zwolnionych z eliminacji zostało trzech artystów, którzy po ocenie nadesłanych nagrań DVD, ze względu na swój wysoki poziom, od razu zostało zakwalifikowanych do konkursu. Pozostałe kandydatury jury odrzuciło.

Kandydaci wystąpią w eliminacjach na żywo przed międzynarodowym jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Jasińskiego.

Przesłuchania odbędą się w Filharmonii Narodowej. Zaprezentują się młodzi pianiści z 38 krajów m.in. z Armenii, Białorusi, Chile, Chin, Chorwacji, Finlandii, Francji, Japonii, Kanady, Polski, Rosji, USA i Włoch. Najmłodszy kandydat ma 17 lat.

Dyrektor konkursu Albert Grudziński podkreślił, że

Minister kultury Bogdan Zdrojewski ocenił, że tegoroczny konkurs chopinowski to kulminacja obchodów Roku Chopina. "Ten konkurs jest przedmiotem naszej szczególnej troski, dlatego podjęliśmy wiele decyzji zmieniających jego formułę(...) Mam nadzieję, że będzie to wydarzenie absolutnie wyjątkowe" - powiedział Zdrojewski.

Prof. Andrzej Jasiński zwrócił uwagę, że jedną z konkursowych zmian będzie ujawnienie wszystkich punktów przyznanych przez jurorów pianistom po zakończeniu konkursu.

"Tego zjawiska na świecie nie ma. Najważniejsze konkursy zachowują głosowania w tajemnicy. Będzie to nowość, na którą godziłem się z pewnym oporem, ponieważ ktoś może potem zarzucić członkowi jury, że nie wszedł przez niego do finału (...). Przekonano mnie jednak argumentem, że nasz konkurs będzie bardziej wiarygodny, jeśli pokażemy jak głosowaliśmy" - mówił Jasiński.

XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się w Warszawie w dniach 2-23 października.

To jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, o wielkim prestiżu i światowym rozgłosie. Inicjatorem Konkursów Pianistycznych imienia Fryderyka Chopina był prof. Jerzy Żurawlew (1887-1980), wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor.

Pierwszy Konkurs Chopinowski odbył się w dniach 23-30 stycznia 1927 roku w udostępnionej na ten cel sali Filharmonii Warszawskiej. Od 1957 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie.

Obok nagród regulaminowych, które przyznaje jury konkursu, istnieje tradycja przyznawania tzw. nagród pozaregulaminowych. Nagrody pieniężne i rzeczowe fundowane i przekazywane są przez osoby prywatne, krajowe i zagraniczne instytucje i stowarzyszenia. W 2010 roku dodatkowym wyróżnieniem dla laureata pierwszej nagrody będą występy z Filharmonikami Nowojorskimi w Warszawie i Nowym Jorku.

Konkurs odbywa się co pięć lat. Laureatem ostatniego konkursu w 2005 roku został Polak, Rafał Blechacz.(PAP)

agz/ ls/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)