Notowania

powódź 2010
08.10.2010 15:12

12 mld zł strat po powodziach, pomoc sześć razy mniejsza

Szef resortu spraw wewnętrznych podał ostateczne szacunki szkód.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller podał dziś w Sejmie ostateczne szacunki szkód *spowodowanych tegorocznymi powodziami.*

O informację w tej sprawie wnioskował klub Lewicy. Poseł Sławomir Kopyciński pytał m.in. o odbudowę zniszczonych przez żywioł domów i wałów przeciwpowodziowych oraz o to ilu powodzianom wypłacono zasiłki._ _

_ - Chcemy wszystkie te uwagi zebrać, opisać to w specjalnym raporcie powodziowym i przekazać stronie rządowej, tak abyśmy my wszyscy wspólnie mogli z tego wyciągnąć konstruktywne wnioski _ - powiedział Kopyciński. W tym roku - w maju, czerwcu i w sierpniu - powodzią zostało dotkniętych 14 województw (z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego).

Państwa członkowskie mogą korzystać z pieniędzy z funduszu, by dofinansować wydatki publiczne związane z odbudową zniszczonej infrastruktury i wznowieniem działania zakładów energetycznych, wodociągów i kanalizacji, telekomunikacji, transportu, służby zdrowia i szkolnictwa, zapewnieniem czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych, stworzeniem infrastruktury prewencyjnej i środków ochrony dziedzictwa kulturowego oraz oczyszczaniem obszarów dotkniętych katastrofą.
Jak poinformował Miller, na usuwanie skutków powodzi przeznaczono z budżetu ponad 2 mld zł. Z tego na zasiłki celowe dla poszkodowanych oraz na odbudowę domów - 653 mln zł natomiast na naprawę wałów przeciwpowodziowych - 368 mln zł.

Z informacji MSWiA wynika, że wypłacono też 207 mln zł na pokrycie kosztów związanych prowadzeniem akcji przeciwpowodziowej przez samorządy. _ Chodzi o samorządy, które zgłosiły utratę płynności finansowej w sytuacji, kiedy musiały wydawać pieniądze na worki, piasek czy na benzynę do pomp strażackich _ - wyjaśnił Miller.

Minister podkreślił, że na wypłatę zasiłków dla powodzian do 6 tys. zł przeznaczono w sumie 248 mln zł, natomiast wypłacono 152 mln zł dla ponad 54 tys. rodzin.

_ - W sumie ośrodki pomocy społecznej do dnia dzisiejszego uruchomiły 73 procent uzyskanych pieniędzy. Przeszkodą nie jest brak pieniędzy, rząd skutecznie znalazł w swoich zasobach 2 mld zł, które w pełni pokrywają potrzeby. Trudno mi natomiast odpowiedzieć dlaczego nie wszyscy zgłosili chęć skorzystania z tych pieniędzy _ - powiedział Miller.

Jak dodał, zgodnie ze skierowanym pod koniec lipca przez Polskę wnioskiem do Komisji Europejskiej straty spowodowane powodzią zostały oszacowane na prawie 12,5 mld zł. Instrumentem do wsparcia regionów i państw dotkniętych katastrofami naturalnymi jest unijny Fundusz Solidarności.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
* **[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ ) **
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz