Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

14. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

0
Podziel się

Najstarsza i najnowsza kinowa wersja historii o Królewnie Śnieżce, a także
opowieści z Charlie Chaplinem i Polą Negri to niektóre z kilkunastu filmów, których projekcje
odbędą się w ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie. Impreza rozpoczyna się w czwartkowy
wieczór i potrwa cały weekend.

bCZqGkWd

Najstarsza i najnowsza kinowa wersja historii o Królewnie Śnieżce, a także opowieści z Charlie Chaplinem i Polą Negri to niektóre z kilkunastu filmów, których projekcje odbędą się w ramach 14. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie. Impreza rozpoczyna się w czwartkowy wieczór i potrwa cały weekend.

Wszystkim seansom w Kinie Pod Baranami będzie towarzyszyć muzyka na żywo.

"+Fabryka Snów+ - tytuł tegorocznego festiwalu nawiązuje do tradycyjnego określenia stolicy filmowego showbiznesu - Hollywood. W tym miejscu kreuje się i spełnia marzenia. Ale +Fabryka Snów+ to nie tylko Hollywood. To po prostu kino, to film, który w głowie widza tworzy sen na jawie" - poinformowała PAP Natalia Martini, przedstawicielka Kina Pod Baranami, które, wraz z Fundacją Dla Kina, organizuje przegląd.

bCZqGkWf

Tematem festiwalu będzie przede wszystkim kino. "Właśnie u początku swego istnienia, w swym niemym okresie, kino chętnie przyglądało się samo sobie: twórcy pokazywali na ekranie kulisy produkcji filmowej, czasem tematem filmu stawała się sama technika filmowa. Kino jako nowa sztuka szukała swojego tworzywa, swojej definicji" - powiedziała szefowa organizatora Marynia Gierat.

Wśród autotematycznych filmów goście zobaczą "Show People" (1928) Kinga Vidora, który - jak opisują organizatorzy - przeniesie widzów prosto na ulice i plany filmowe wielkich wytwórni Hollywood. Tam miłośnicy kina "spotkają największe gwiazdy ówczesnych lat: Douglasa Fairbanksa, Williama S. Harta, Johna Gilberta". Wyświetlone zostaną też m.in. "Charlie gra Carmen", "Charlie gra w filmie" (1916) oraz "Sherlock Jr." (1924) i "Człowiek, który kręci" (1928).

"Filmy te próbują odsłonić tajemnicę kina, poszukując odpowiedzi na następujące pytania: Co to właściwie jest film? Gdzie kończy się kreacja, a gdzie zaczyna rzeczywistość? Czy film jest snem, jak chciał Konrad Eberhardt?" - powiedziała PAP Martini.

W ramach festiwalu miłośnicy kina obejrzą również produkcje przypominające hollywoodzką karierę sławnej polskiej aktorki Poli Negri. Festiwal rozpocznie projekcja odrestaurowanej kopii "Hiszpańskiej tancerki" - malowniczej opowieści o pięknej cygańskiej tancerce, zrealizowanej w USA w 1923 r. Publiczność zobaczy też odrestaurowany film "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów". Blok poświęcony Poli Negri zamknie dokument o życiu i twórczości aktorki "Życie jest snem w kinie".

bCZqGkWl

Wyobraźnię oraz techniczne możliwości twórców filmowych sprzed niemal stu lat zestawione zostaną z fantazją współczesnych filmowców. Organizatorzy festiwalu zaprezentują dwie filmowe adaptacje klasycznej baśni braci Grimm: "Królewnę Śnieżkę" z 1916 r. (która zainspirowała Walta Disneya do stworzenia słynnej animacji z 1937 r.) oraz współczesną, hiszpańską "Śnieżkę" ("Blancanieves"). "Na tym przykładzie możemy zaobserwować, jak kino żywi się samo sobą" - tłumaczyła Gierat. "Jeden film inspiruje drugi, powracają te same tematy. Współcześnie wyprodukowany film niemy dowodzi z kolei, że kino nieme nie było jedynie okresem w historii. Kino nieme to po prostu odrębny gatunek filmowy" - podkreśliła.

Na specjalne życzenie widzów odbędzie się pokaz filmów dokumentujących życie Krakowa z początku minionego wieku.

Wyłącznie dla dorosłych adresowany jest zestaw krótkich seansów o tematyce erotycznej (prezentowany w klubie festiwalowym Bomba na Placu). "Produkcje te, odkryte przypadkiem na strychu +pewnej szanowanej rodziny+, wychodziły naprzeciw potajemnym snom młodych mężczyzn i miały przekazać im wskazówki, jak radzić sobie z zasadzkami kobiecego ciała" - opisali organizatorzy.

W programie festiwalu nie zabraknie spotkania dla najmłodszych widzów. Podczas specjalnego wydania cotygodniowego cyklu Baranki Dzieciom maluchy dowiedzą się czym jest camera obscura i jak stworzyć krótką animację przy użyciu gramofonu. Własnoręcznie skonstruują też urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina oraz skomponują muzykę do krótkometrażowego filmu.

bCZqGkWm

Przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

bko/ abe/

bCZqGkWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)