Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

14. Międzynarodowe Spotkania Teatralne "Okno"

0
Podziel się:

Druga część 14. Międzynarodowych Spotkań Teatralnych "Okno" rozpoczyna się
w piątek w Szczecinie. Swoje przedstawienia zaprezentują awangardowi artyści z Norwegii, Finlandii,
Holandii i Belgii.

*Druga część 14. Międzynarodowych Spotkań Teatralnych "Okno" rozpoczyna się w piątek w Szczecinie. Swoje przedstawienia zaprezentują awangardowi artyści z Norwegii, Finlandii, Holandii i Belgii. *

Projekt realizowany jest przez Ośrodek Teatralny Kana. Tegoroczne Spotkania Teatralne "Okno" odbywają się pod hasłem Północ-Północny Zachód. Organizatorzy zwracają w ten sposób uwagę widzów na awangardowe teatry z północnej części Europy.

Jak poinformowała w piątek PAP koordynatorka "Okna", Martyna Głowacka, w tym roku festiwal został podzielony na dwie części. Podczas pierwszej części, w październiku, występował legendarny awangardowy Odin Teatret. Druga prezentuje młodą, eksperymentalną sztukę performatywną bazującą na minimalizmie i redukcji środków teatralnych.

Od piątku będzie można oglądać awangardowych artystów, którzy łączą przedstawienie teatralne z elementami filmu i muzyki. Zaproszeni twórcy często zaczynają dopiero swoją działalność teatralną przybywając do teatru z innych dziedzin sztuki - zaznaczyła Głowacka.

"Okno" to festiwal realizowany w Szczecinie od 1998, prezentujący i promujący różnorodne nurty poszukiwań w dziedzinie teatru, a także budujący platformę wymiany doświadczeń pomiędzy artystami posługującymi się różnymi technikami teatralnymi. Festiwal z jednej strony prezentuje sztukę eksperymentalną, nowatorską, podejmującą dialog ze współczesnością, z drugiej zaś odwołującą się do tradycji performatywnych.

W piątkowy wieczór drugą część "Okna" zainauguruje koncert na duet akordeonowy i muzykę elektroniczną na żywo "Air sensible" (Holandia). W ciągu kolejnych dni zaprezentowane zostaną przedstawienia, które charakteryzują się minimalizmem i autorskim językiem wypowiedzi, stworzonym na bazie eksperymentów z formą. Będą to: "Black" Mette Edvardsen (Norwegia), "Not every object used to nail is a hammer" Gaeetana Bulourde'a (Belgia) oraz "Entertainmet Island 1, 2, 3. Trilogy" fińskiej grupy Oblivia.

W październiku w ramach "Okna" w Szczecinie gościł jeden z najważniejszych teatrów laboratoryjnych działający nieprzerwanie od 1964 roku - Odin Teatret. Założycielem grupy jest światowej sławy reżyser i badacz kultury Włoch Eugenio Barba, który w latach sześćdziesiątych blisko współpracował z Jerzym Grotowskim, i w dużej mierze przyczynił się do zaistnienia Teatru Laboratorium za granicą (m.in. będąc redaktorem i wydawcą słynnej książki "Towards a Poor Theatre").

Podczas pobytu zespół zaprezentował swoje najnowsze dzieło "The Chronic Life" (Przewlekłe życie) - opowieść o poszukiwaniu tożsamości w mrocznej i karnawałowej zarazem scenerii Europy w 2031 r. po III wojnie światowej; spektakl prezentowany był bezpośrednio po światowej prapremierze we Wrocławiu. Odbyły się także pokazy metod pracy, prowadzone przez aktorów Odin Teatret oraz projekcje filmów zrealizowanych przez ten zespół. (PAP)

res/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)