Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

14. przypadek świńskiej grypy w Polsce

0
Podziel się

Chory to 17-letni Amerykanin. Przyleciał z wycieczką do Oświęcimia.

14. przypadek świńskiej grypy w Polsce
(PAP/dpa)
bDAPheut

W Polsce zanotowano 14. przypadek grypy A/H1N1, zwanej potocznie świńską grypą. Stwierdzono ją u 17-letniego obywatela Stanów Zjednoczonych, który przebywał na wycieczce w Polsce.

Chłopak przybył z Kalifornii do czeskiej Pragi samolotem i stamtąd udał się autokarem ze 117 osobami do Oświęcimia.

25 czerwca dostał lekkiej gorączki. Został skierowany do szpitala zakaźnego w Krakowie.

bDAPheuv

- _ Jego stan jest dobry, a pozostałe osoby z wycieczki są objęte nadzorem sanitarno-epidemiologicznym _ - zapewnił Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dodał, że decyzję o tym, kiedy chłopak wyjdzie ze szpitala, podejmie lekarz prowadzący.

Misztal poinformował, że inspektorzy dotarli do wszystkich osób, które uczestniczyły w wycieczce do Oświęcimia. - _ Pytanie jest jedno: czy mają wysoką gorączkę, czy mają objawy grypopodobne czy nie. Jeśli mają, to są kierowane do szpitala _ - podkreślił.

Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy świńskiej grypy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ponad stu krajach na grypę zachorowało ponad 67 tys. osoby (ponad 300 zmarło). Jednak według ostatnio opublikowanych informacji tylko w USA mogło zachorować ponad milion osób.

bDAPheuB
bDAPheuW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)