Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

15 lat Dowództwa Wojsk Lądowych

0
Podziel się:

Rocznica wiktorii wiedeńskiej z 1683 r. to święto Wojsk Lądowych. W tym
roku zbiegło się ono z 15. rocznicą powołania odrębnego dowództwa tego najliczniejszego w polskiej
armii rodzaju sił zbrojnych.

Rocznica wiktorii wiedeńskiej z 1683 r. to święto Wojsk Lądowych. W tym roku zbiegło się ono z 15. rocznicą powołania odrębnego dowództwa tego najliczniejszego w polskiej armii rodzaju sił zbrojnych.

"Dzień 12 września przypomina nam zwycięstwo wojsk sprzymierzonych Jana III Sobieskiego nad imperium osmańskim pod Wiedniem 329 lat temu" - powiedział w środę na warszawskiej Cytadeli dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka.

Wiceminister obrony Czesław Mroczek powiedział, że zwycięstwo Sobieskiego do dziś jest przykładem dla żołnierzy uczestniczących w zagranicznych misjach. "Daje on pewność, że zobowiązanie Polski jako kraju i polskiego wojska to zobowiązanie pewne. Te wszystkie aspekty wiktorii wiedeńskiej przekładają się na naszą dzisiejszą postawę, którą prezentujemy poprzez realizację misji poza granicami kraju" - powiedział Mroczek.

Dodał, że przez 15 lat Wojska Lądowe zmieniły się pod względem organizacji i wyposażenia. "Polskie kontyngenty wojskowe są symbolem zmian w siłach zbrojnych. Są przykładem tego, jak zmieniają się Wojska Lądowe. Dokonując analizy wyposażenia poszczególnych kontyngentów w Iraku i Afganistanie możemy wysnuć wnioski na temat tego, jak głębokie zmiany dokonały się w armii" - powiedział Mroczek.

Gościem specjalnym tegorocznych obchodów była wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Karolina Kaczorowska. Złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym gen. broni Tadeusza Buka, dowódcę WL, który tak jak prezydent Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej.

Wojska Lądowe składają się z kilku rodzajów wojsk - pancernych i zmechanizowanych; aeromobilnych; rakietowych i artylerii; obrony przeciwlotniczej, inżynieryjnych, chemicznych, łączności i informatyki, a także z oddziałów i pododdziałów rozpoznania i walki elektronicznej, działań psychologicznych oraz pododdziałów logistycznych.

Tradycje obchodów świąt wojsk lądowych sięgają II RP. Początkowo osobno świętowały pułki piechoty, kawalerii, artylerii, saperów, łączności wojsk lądowych oraz niektóre rodzaje broni, jak artyleria przeciwlotnicza czy saperzy. W roku 1948 świętem wojsk lądowych ustanowiono rocznicę forsowania Odry i Nysy, miano je obchodzić w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Po roku obchodów zaniechano z powodu rozformowania DWL. Datę bitwy wiedeńskiej wybrano na święto wojsk lądowych w 1996 roku, gdy ponownie tworzono odrębne dowództwo tego rodzaju sił zbrojnych.(PAP)

brw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)