Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kanalizacja
08.10.2009 13:26

15 mln zł na kanalizację i wodociągi wokół j. Wigry

15 mln zł będzie kosztowała budowa kanalizacji i wodociągów w miejscowościach wokół jeziora Wigry na Suwalszczyźnie - poinformował w czwartek PAP sekretarz gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

15 mln zł będzie kosztowała budowa kanalizacji i wodociągów w miejscowościach wokół jeziora Wigry na Suwalszczyźnie - poinformował w czwartek PAP sekretarz gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz.

Mackiewicz powiedział, że budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej wokół jeziora Wigry jest finansowana z dwóch projektów. Jeden z nich, z Ekofunduszu, opiewa na blisko 11 mln zł, drugi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa na kwotę ponad 4 mln zł.

"Postanowiliśmy wybudować infrastrukturę wodno-ściekową nad Wigrami i połączyć ją ze źródłami miejskimi w Suwałkach. To spowoduje, że jezioro Wigry będzie jeszcze czystsze. Skorzystają na tym mieszkańcy i turyści" - powiedział PAP Mackiewicz.

W sumie w ramach obu projektów powstanie ok. 55 km sieci kanalizacyjnej i 40 km wodociągowej. Do tej pory zarówno mieszkańcy takich miejscowości jak Wigry, Stary Folwark, Gawrych Ruda czy Płociczno korzystały z własnych, małych ujęć wodnych i ściekowych. Oddzielne ujęcie ma także Klasztor Wigierski, gdzie mieści się Dom Pracy Twórczej.

Projekt finansowany z Ekofunduszu jest obecnie realizowany i ma być gotowy do końca 2009 r. Dotyczy on miejscowości od południowej strony Wigier. Z kolei projekt z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa dopiero się rozpoczyna i potrwa do 2011 r. Zakłada on inwestycję po północnej stronie Wigier.

Drugi projekt jest realizowany z litewskim partnerem. Po stronie litewskiej sieć wodno-kanalizacyjna będzie budowana w Mariampolu. Litwini wydadzą na ten cel 1,2 mln euro.

"Planujemy także zorganizowanie dwóch seminariów w Polsce i na Litwie. Spotkania będą dotyczyły zagadnień ekologicznych" - dodał Mackiewicz.

Jezioro Wigry jest jednym z najgłębszych i największych jezior Polski. Jego powierzchnia wynosi ponad 2 tys. ha, a leżących na nim wysp - 68 ha. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 73 m. Jezioro leży na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.(PAP)

bur/ je/ jbr/

Tagi: kanalizacja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz