Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

15 września - Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

0
Podziel się:

W czwartek przypada Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Z tej okazji w
dniach 15-21 września na ekranach kin oraz na antenach stacji telewizyjnych w Polsce emitowany
będzie spot na temat najczęstszych objawów nowotworów układu chłonnego.

*W czwartek przypada Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Z tej okazji w dniach 15-21 września na ekranach kin oraz na antenach stacji telewizyjnych w Polsce emitowany będzie spot na temat najczęstszych objawów nowotworów układu chłonnego. *

Film będzie można zobaczyć na ekranach komunikacji miejskiej Krakowa i Warszawy, w regionalnych i ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz salach kinowych m.in. w Centrum Sztuki Filmowej Kosmos, kinach Muza, Luna, Wisła, NoveKino Praha oraz Przedwiośnie. Ponadto w kasach kin biorących udział w kampanii dostępne będą ulotki zawierające najważniejsze informacje na temat chłoniaków.

Spot pokazywany jest w ramach kampanii edukacyjno-społecznej "Chłoniak to diagnoza, nie wyrok", organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" oraz firmę farmaceutyczną Roche Polska.

Kampania odbywa się w tym roku po raz drugi, ale Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach obchodzony jest od 2004 r. Jego inicjatorem jest Lymphoma Coalition - międzynarodowa organizacja, zrzeszająca stowarzyszenia pacjentów z całego świata. Celem kampanii jest lepsze wykrywanie chłoniaków i upowszechnianie wiedzę o objawach, metodach diagnozy oraz leczeniu nowotworów układu limfatycznego.

Jak podają organizatorzy kampanii, chłoniaki co roku rozpoznawane są w Polsce u około 8 tys. osób. Liczba chorych od wielu lat stale rośnie, na dodatek choroba często wykrywana zbyt późno, gdy jest już mocno rozwinięta, co znacznie utrudnia leczenie i obniża jego skuteczność. Wczesne stadia rozpoznawane są zwykle przypadkowo - podczas badań wykonywanych w związku z innymi dolegliwościami, bądź okresowych badań kontrolnych.

Dolegliwości powodowane przez chłoniaki są często bagatelizowane lub wręcz niezauważane, gdyż przypominają często objawy zwykłego przeziębienia lub przemęczenia. Mogą to być powiększone i niebolesne węzły chłonne, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny, obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszności, uporczywe swędzenie skóry, a także osłabienie, znaczna utrata masy ciała i nieuzasadnione zmęczenie.

Gdy tego rodzaju objawy utrzymują się co najmniej dwa tygodnie, na wszelki wypadek warto się skonsultować z lekarzem. Szybka diagnoza w wielu przypadkach ratuje życie, bo wcześnie wykryte chłoniaki można skutecznie leczyć.

Na nowotwory układu chłonnego (limfatycznego) mogą zachorować osoby w każdym wieku. Najczęściej występują tzw. chłoniaki nieziarnicze (NHL - non Hodgkin lymphoma). Jeśli zostaną wykryte dopiero w zaawansowanym stadium, mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" powstało przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zrzesza chorych z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego, leczących się w Krakowskiej Klinice Hematologii. Stowarzyszenie udziela wsparcia chorym i ich rodzinom, zarówno po zakończonym leczeniu, w jego trakcie, jak i dopiero zdiagnozowanym, stojącym na początku drogi ku wyleczeniu.

Więcej informacji na temat działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej: www.przebisnieg.org (PAP)

zbw/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)