Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

17-18 maja w Białowieży spotkanie polsko-litewskiego zespołu ds. trudnych

0
Podziel się:

17-18 maja w Białowieży odbędzie się spotkanie polskich i litewskich
parlamentarzystów z zespołu ds. trudnych. To może być przełomowa rozmowa - ocenił litewski poseł
Jonas Liesys. Tadeusz Aziewicz (PO) liczy na poruszenie problematycznych tematów między Polską a
Litwą.

17-18 maja w Białowieży odbędzie się spotkanie polskich i litewskich parlamentarzystów z zespołu ds. trudnych. To może być przełomowa rozmowa - ocenił litewski poseł Jonas Liesys. Tadeusz Aziewicz (PO) liczy na poruszenie problematycznych tematów między Polską a Litwą.

"Powinniśmy zademonstrować społeczeństwu, że wznawiamy dialog, że jest on możliwy, że są sposoby rozstrzygnięcia istniejących problemów i my te sposoby znajdziemy, będą one do przyjęcia dla obu stron" - powiedział w poniedziałek PAP poseł Jonas Liesys, współprzewodniczący zespołu ds. trudnych i wiceprzewodniczący Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Poselskiego.

Dodał, że lista spraw, które polscy i litewscy parlamentarzyści będą omawiali, ma przedstawić strona polska, gdyż ona będzie gospodarzem spotkania. "Nie chciałbym, tu wymieniać żadnych z problemów, by niczego nie sugerować" - powiedział Liesys, podkreślając raz jeszcze, że "najważniejsze, iż wznawiany jest dialog".

Przewodniczący polsko-litewskiej grupy parlamentarnej Tadeusz Aziewicz (PO) powiedział w rozmowie z PAP, że majowe spotkanie zespołu będzie pierwszym w nowej kadencji Sejmu, a także na zakończenie kadencji litewskiego Sejmasu. Jak ocenił, podczas rozmowy trzeba wrócić do tematów, które są problematyczne w stosunkach polsko-litewskich, a także utrudniły działalność Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego.

O konieczności "resetu" w stosunkach polsko-litewskich w piątek w Warszawie rozmawiali też przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Diegutiene i marszałek Senatu Polski Bogdan Borusewicz podczas nieformalnego spotkania. Według rzecznika przewodniczącej litewskiego parlamentu Juozasa Ruzgysa, szefowa Sejmu i marszałek Senatu "przemyślą działania w kwestii poprawy relacji dwustronnych". Uzgodniono, że temat ten zostanie poruszony w czasie spotkania Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy w Warszawie pod koniec czerwca.

Polsko-litewski zespół ds. trudnych został powołany przed trzema laty, po tym, gdy Polsko-Litewskie Zgromadzenie Parlamentarne, w wyniku rozbieżności zdań na temat sytuacji mniejszości narodowych w obu krajach, zakończyło się bez podpisania końcowego dokumentu.

Od lat problemem we wzajemnych relacjach są kwestie pisowni nazwisk polskich na Litwie oraz dwujęzycznych tablic ulic i miejscowości na Wileńszczyźnie, gdzie Polacy stanowią większość. Ostatnio głównym powodem napięć w stosunkach dwustronnych jest sprawa ustawy oświatowej, przeciwko której protestują Polacy na Litwie.

Zgodnie z nowym prawem od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Obecnie program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich na Litwie różni się. W szkołach litewskich język ten jest wykładany, jako język ojczysty, a więc w szerszym wymiarze, natomiast w szkołach mniejszości - jako język państwowy, w wymiarze ograniczonym.

Od 1 września 2011 roku w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy są prowadzone w języku litewskim. W całości po litewsku wykładany jest przedmiot o nazwie "podstawy wychowania patriotycznego". (PAP)

aki/ pż/ ajg/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)