Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

171 ugód ze Skarbem Państwa ws. katastrofy smoleńskiej

0
Podziel się:

Skarb Państwa zawarł dotychczas 171 ugód z bliskimi ofiar katastrofy
smoleńskiej - poinformował w czwartek prezes Prokuratorii Generalnej Marcin Dziurda. Tego dnia ws.
zadośćuczynienia porozumiała się m.in. wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim.

Skarb Państwa zawarł dotychczas 171 ugód z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformował w czwartek prezes Prokuratorii Generalnej Marcin Dziurda. Tego dnia ws. zadośćuczynienia porozumiała się m.in. wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim.

Jak powiedział PAP Dziurda, spośród osób, które przystały na warunki zaproponowane przez Prokuratorię, jeszcze ok. 50 czeka na termin posiedzenia ugodowego. Po zawarciu ugody państwo ma 30 dni na wypłatę świadczenia, więc nie wszystkie spośród 171 osób, które podpisały dokumenty, otrzymały już pieniądze.

W czwartek przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia ugody ze Skarbem Państwa zawarły trzy osoby. Wśród nich była Karolina Kaczorowska, mieszkająca w Wielkiej Brytanii wdowa po ostatnim prezydencie RP na wychodźstwie. Ponadto ze Skarbem Państwa porozumiała się matka jednego z księży oraz ojciec jednego z funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.

Propozycję wypłacenia zadośćuczynienia ogłoszono w styczniu. Według niej każdy z najbliższych członków rodziny ofiar (małżonek, dzieci i rodzice), który zgłosi się do Prokuratorii i wyrazi wolę zawarcia ugody, otrzyma zadośćuczynienie w wysokości 250 tys. zł za krzywdę niemajątkową związaną ze śmiercią osoby bliskiej - jak stanowi art. 446 paragraf 4 Kodeksu cywilnego. Dziurda mówił wówczas, że z propozycji będą mogli skorzystać wszyscy najbliżsi ofiar katastrofy, zarówno ci, którzy już podjęli rozmowy z tą instytucją, jak i ci, którzy zrobią to "teraz, za miesiąc czy za rok albo dwa". Prawo mówi, iż roszczenie w tej sprawie jest możliwe przez trzy lata od momentu katastrofy.

Zawarcie ugody nie pozbawi członków rodzin możliwości dochodzenia przed sądami ewentualnych roszczeń związanych z katastrofą na innych podstawach prawnych (np. renta czy odszkodowanie za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej). Bliscy będą więc mieli możliwość dochodzenia przed sądami ewentualnego dalszego zadośćuczynienia na kwotę ponad 250 tys. zł. Nie wykluczają tego niektórzy pełnomocnicy rodzin.

Prokuratoria Generalna to państwowa jednostka organizacyjna, nadzorowana przez ministra skarbu państwa. Co do swych działań i opinii prawnych jest od niego niezależna. Radcowie Prokuratorii występują przed sądami w sprawach przeciwko Skarbowi Państwa - jeśli występują tam roszczenia finansowe. (PAP)

ral/ brw/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)