Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

17 września rozpoczyna się XIII Dolnośląski Festiwal Nauki

0
Podziel się:

Ponad tysiąc imprez, m.in. warsztaty, happeningi, wykłady i dyskusje,
znalazło się w programie XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 17 września we
Wrocławiu.

Ponad tysiąc imprez, m.in. warsztaty, happeningi, wykłady i dyskusje, znalazło się w programie XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który rozpocznie się 17 września we Wrocławiu.

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu będzie "Piękno różnorodności" - poinformował w czwartek na konferencji prasowej przewodniczący rady programowej festiwalu dr hab. Kazimierz Orzechowski. "Hasło to nawiązuje m.in. do idei Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, które ogłosiło rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej" - tłumaczył Orzechowski.

Ideą festiwalu jest promocja wrocławskiej i dolnośląskiej nauki poprzez prezentowanie jej osiągnięć w zrozumiały i atrakcyjny sposób. "Co roku impreza gromadzi rzeszę uczestników, których największą część stanowią dzieci i młodzież. Oprócz możliwości poszerzenia swojej wiedzy, festiwal propaguje także pewien styl życia, którego częścią jest poświęcenie się nauce" - mówił Orzechowski. Naukowiec dodał, że festiwal służy również pracownikom akademickim, którzy mają okazję nauczyć się przekazywania wiedzy w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców.

Organizatorem festiwalu są wszystkie wrocławskie uczelnie, szkoły wyższe w siedmiu innych miastach Dolnego Śląska oraz instytucje kulturalne i naukowe. W tym roku w imprezie czynny udział wezmą również przedstawiciele przemysłu. "Przedsiębiorstwa i zakłady pracy wnoszą coś nowego do festiwalu, ponieważ pokazują, jak można zastosować naukę w praktyce" - tłumaczył Orzechowski.

Festiwal zainauguruje wykład językoznawcy prof. Jana Miodka pt. "Piękno różnorodności w języku". W kolejnych dniach odbędą się warsztaty, wykłady, happeningi i prezentacje. Organizatorzy podkreślają, że wśród ponad tysiąca propozycji znalazło się wiele imprezy proponujących uczestnikom aktywny udział w prezentacji osiągnięć danej dziedziny naukowej.

Na Politechnice Wrocławskiej będzie można wziąć udział np. w składaniu silnika motocyklowego, powąchać kosmetyki "elektronicznym nosem" czy skonstruować własnego robota. Z kolei Uniwersytet Wrocławski zaprosi zainteresowanych ewolucją gatunku Homo sapiens do Katedry Antropologii, gdzie w Muzeum Człowieka będzie można zobaczyć m.in. kości ludzkie pochodzące z polskich stanowisk wykopaliskowych. Odbędzie się też inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, w której wezmą udział rycerze uczestniczący w tegorocznych zmaganiach na polach grunwaldzkich.

Interesujące propozycje przygotowała również wrocławska Akademia Medyczna, która w Zakładzie Medycyny Sądowej przedstawi możliwości współczesnej antropologii sądowej.

We Wrocławiu Dolnośląski Festiwal Nauki zakończy się 22 września. W kolejnych dniach imprezy festiwalowe przeniosą się do innych miast w regionie - m.in. Legnicy, Głogowa, Wałbrzycha, Zgorzelca i Jeleniej Góry. (PAP)

pdo/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)