Notowania

wiadomości
04.06.2012 14:00

180 polskich wydarzeń kulturalnych na festiwalach w Edynburgu

Przez pięć tygodni, na czterech festiwalach w Edynburgu, m.in. na Edinburgh International Festival i Edinburgh Festival Fringe, odbędzie się ok. 200 polskich wydarzeń kulturalnych. Publiczność zobaczy m.in. spektakl "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przez pięć tygodni, na czterech festiwalach w Edynburgu, m.in. na Edinburgh International Festival i Edinburgh Festival Fringe, odbędzie się ok. 200 polskich wydarzeń kulturalnych. Publiczność zobaczy m.in. spektakl "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny.

Polscy artyści zaprezentują swoją twórczość w ramach przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza programu "Polska Arts in Edinburgh 2012". To największy do tej pory polski program pokazywany na edynburskich festiwalach, które co roku przyciągają półmilionową międzynarodową publiczność.

Odbędą się m.in. koncerty muzyki poważnej, jazzowej, spektakle, performanse, pokazy filmowe, wystawy. W sumie polska kultura będzie obecna na czterech festiwalach: Edinburgh International Festival, The Edinburgh Festival Fringe, Edinburgh Jazz and Blues Festival i Edinburgh Art Festival.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń zwróciła uwagę na poniedziałkowej konferencji prasowej, że tegoroczny program nie jest pierwszą polską prezentacją rodzimej kultury w Edynburgu - taka odbyła się m.in. w 2008 roku. "Polscy artyści od lat - nie tylko uczestniczą, ale zdobywają na tamtejszych festiwalach wyróżnienia i nagrody" - zauważyła. "Polska Arts in Edinburgh 2012" to jednak - jak mówiła - pierwsza prezentacja polskiej kultury na tak dużą skalę, prezentująca spektrum tego, co się dzieje w polskiej kulturze.

Smoleń, jako wydarzenie o szczególnym znaczeniu, uznała koncerty London Symphony Orchestra pod dyrekcją Walerego Giergiewa, których program wypełnią utwory Karola Szymanowskiego - jego wszystkie cztery Symfonie oraz oba Koncerty skrzypcowe. "Nie można wyobrazić sobie lepszego hołdu dla Karola Szymanowskiego" - zwróciła uwagę.

Jonathan Mills - dyrektor Edinburgh International Festival, podczas którego odbędą się wykonania dzieł Szymanowskiego, podkreślił, że wydarzenie to jest fundamentem tegorocznego festiwalu.

"Muszę też zapowiedzieć pewną estetyczną niespójność: symfonie Karola Szymanowskiego zostaną wykonane w zestawieniu z czterema symfoniami Johannesa Brahmsa. Jestem bardzo ciekaw efektów tej konfrontacji. Czy zestawienie z dziełami Szymanowskiego spowoduje, że źródła inspiracji austro-węgierskiej, inspiracji u Brahmsa, jego inwencja melodyczna, nabiorą innego blasku?" - zastanawiał się Mills.

Oprócz utworów Szymanowskiego, na festiwalu tym będzie można usłyszeć kompozycje innych artystów. Cleveland Orchestra pod dyrekcją Franza Welsera-Mosta wykona dwa koncerty Witolda Lutosławskiego: Koncert fortepianowy oraz inspirowany polskim folklorem Koncert na orkiestrę.

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn zwrócił uwagę, że część teatralną Edinburgh International Festival otworzy polski spektakl "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny. "To klarowny komunikat w jakiej lidze gra Grzegorz Jarzyna" - ocenił Potoroczyn. Spektakl będzie wystawiony w Lowland Hall - przestrzenie specjalnie zaadaptowanej przez festiwal, aby pokazać to wymagające technicznie i rzadko grane przedstawienie.

Jonathan Mills uznał, że adaptacja szkockiej tragedii przez Jarzynę to "adaptacja niezwykła, epicka i przygotowana z wielkim kinowym rozmachem". "Nawet w sensie fizycznym, technologicznym - jest to niezwykle złożone przedsięwzięcie" - podkreślił.

Program "Polska Arts in Edinburgh 2012" na festiwalu Fringe zainaugurują spektakle "Makbet - Kim jest ten człowiek we krwi?" Teatru Biuro Podróży na Old College Quad i solo taneczne "Lost in Details" Aleksandry Borys w Dance Base, Narodowym Centrum Tańca. Osią polskiego programu na Fringe'u będą projekty prezentowane w Summerhall, dawnym budynku weterynarii. W tym nietypowym miejscu zaprezentuje się 10 polskich projektów, autorstwa m.in. Wojtka Ziemilskiego, Teatru ZAR, teatru Pieśń Kozła.

Polski program muzyczny na Edinburgh Jazz and Blues Festival to pięć koncertów muzyków młodego pokolenia, m.in. Agi Zaryan, Marcin Wasilewski Trio i Maciej Obara Quartet. W ramach Edinburgh Art Festival zobaczyć będzie można dwa projekty polskiej sztuki wizualnej: instalację "Pain Thing" Roberta Kuśmirowskiego i wystawę polskich artystów zamieszkałych w Szkocji "Tu i teraz".

Edinburgh International Festival potrwa od 9 sierpnia do 2 września; Edinburgh Festival Fringe: od 3 do 27 sierpnia, Edinburgh Jazz and Blues Festival: od 20 do 29 lipca, a Edinburgh Art Festival od 2 sierpnia do 2 września.(PAP)

agz/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz