Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

180 tys. zł na digitalizację "IKC"

0
Podziel się:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zajęła pierwsze miejsce wśród
instytucji zabiegających o środki na digitalizację zbiorów w ramach Wieloletniego Programu
Rządowego Kultura+.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zajęła pierwsze miejsce wśród instytucji zabiegających o środki na digitalizację zbiorów w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+.

180 tys. zł uzyskanej dotacji pozwoli na digitalizację "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" z lat 1925-1938 i udostępnienie go w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

"Cieszymy się, że nasz wniosek został oceniony przez ekspertów najwyżej. Uzyskane pieniądze przeznaczymy na zakup sprzętu komputerowego i dysków o dużej pojemności, na których zapisywane są dane skanowane z gazet. Ta dotacja umożliwi nam digitalizację +Ilustrowanego Kuriera Codziennego+ z lat 1925-1938 ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie. To gazeta bardzo ceniona przez historyków zajmujących się dziejami II Rzeczpospolitej i wiemy, że bardzo wielu studentów i badaczy czeka na jego cyfrową wersję" - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz. Zaznaczył, że placówka podejmie starania o digitalizację ostatniego - 1939 - rocznika gazety - który nie jest w komplecie dostępny w krakowskim Archiwum Państwowym i trzeba będzie go pozyskać z innego źródła.

"Ilustrowany Kurier Codzienny" był wydawany w Krakowie w latach 1910-1939. Był największym i najważniejszym dziennikiem okresu międzywojennego, obejmującym swym zasięgiem cały kraj. Z gazetą współpracowali czołowi polscy dziennikarze i publicyści oraz ludzie kultury i nauki.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.malopolska.pl) prowadzona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie jest finansowana przez samorząd województwa. Jej zasób obejmuje prawie 58 tys. publikacji.(PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)