Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
żołnierze
30.09.2008 14:02

180 żołnierzy wróciło z Iraku

Do końca roku z misji wrócić mają wszyscy żołnierze, poza 20-osobową grupą szkoleniową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

*Do kraju wróciło z misji w Iraku ok. 180 żołnierzy służących w ramach ostatniej, X zmiany polskiego kontyngentu wojskowego. *

W grupie tej jest ponad 70 żołnierzy z jednostek należących do 12. szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej - poinformował jej rzecznik porucznik Marcel Podhorodecki. Pozostali służą w wielu innych jednostkach w całym kraju - dodał.

Szef MON Bogdan Klich zapowiedział przed dwoma tygodniami, że w połowie października _ w inne ręce _ zostanie przekazana baza _ Echo _ w Iraku, a do końca października w tym kraju nie będzie już polskich żołnierzy, poza 20-osobową grupą szkoleniową.

W połowie lipca siły międzynarodowej koalicji przekazały armii irackiej kontrolę w prowincji Kadisija, gdzie stacjonuje dowodzona przez Polaków Wielonarodowa Dywizja Centrum Południe.

Obecnie polscy żołnierze w większości stacjonują w Iraku w bazie _ Echo _ w Diwanii (prowincja Kadisija). W bazie _ Delta _ w Al-Kut (prowincja Wasit) pozostaje niewielka grupa żołnierzy - do zabezpieczenia śmigłowców.

Polski Kontyngent stacjonuje w Iraku od 2003 roku. Początkowo PKW liczył ok. 2,5 tys. żołnierzy, potem, stopniowo zmniejszano jego liczebność. Ostatni, X kontyngent liczył już ok. 900 żołnierzy, z czego ok. 400 stanowili żołnierze 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.

Dowodzili nim kolejno generałowie: Andrzej Tyszkiewicz, Mieczysław Bieniek, Andrzej Ekiert, Waldemar Skrzypczak, Piotr Czerwiński, Edward Gruszka, Bronisław Kwiatkowski, Paweł Lamla, Tadeusz Buk, a obecnie w ramach X zmiany - generał Andrzej Malinowski. W czasie misji zginęło 22 polskich żołnierzy.

Przewiduje się, że w Iraku, po wycofaniu PKW, pozostanie grupa szkoleniowa licząca ok. 20 żołnierzy, która będzie działać w ramach misji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Tagi: żołnierze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz