Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

18. edycja Kaziuków w Poznaniu

0
Podziel się:

Tablica upamiętniająca pielgrzymkę dziękczynną króla Władysława Jagiełły do
Poznania po zwycięstwie grunwaldzkim zostanie odsłonięta w Poznaniu w trakcie 18 edycji Kaziuków,
wileńskiego święta w Poznaniu. Trzydniowe uroczystości rozpoczną się w piątek.

*Tablica upamiętniająca pielgrzymkę dziękczynną króla Władysława Jagiełły do Poznania po zwycięstwie grunwaldzkim zostanie odsłonięta w Poznaniu w trakcie 18 edycji Kaziuków, wileńskiego święta w Poznaniu. Trzydniowe uroczystości rozpoczną się w piątek. *

Obchody Kaziuków wiążą się z tradycją obchodów ku czci św. Kazimierza z rodu Jagiellonów - patrona Polski i Litwy. Tablica poświęcona dziadkowi św. Kazimierza zostanie odsłonięta w piątek poznańskim Kościele Bożego Ciała. Kaziuki zakończy niedzielny Jarmark Kaziukowy na Starym Rynku.

"Jagiełło 600 lat temu udał się z dziękczynną pielgrzymką do Kościoła Bożego Ciała. Wtedy jeszcze sanktuarium maryjne w Częstochowie było mniej znane a to poznańskie było chętnie odwiedzane. W piątek w kościele otwarta zostanie wystawa poświęcona podróżom Jagiełły po Wielkopolsce" - powiedziała we wtorek w Poznaniu na konferencji prasowej Krystyna Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Tegoroczną, przyznawaną po raz 10., nagrodę "Żurawina" otrzyma poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Leonard Talmont. "Żurawina" jest przyznawana ludziom, którzy szczególnie zasłużyli się dla krzewienia kultury kresowej. Wcześniej laureatami tej nagrody zostali m.in. Tadeusz Konwicki, Stefan Stuligrosz, Barbara Wachowicz i Andrzej Stelmachowski.

W programie Kaziuków znalazł się też m.in. koncert Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Karolinka" z Brześcia, oraz spotkanie z mieszkającym w Wilnie polskim poetą Aleksandrem Śnieżką.

Jarmark Kaziukowy to tradycyjne miejsce, gdzie poznaniacy zaopatrują się w świąteczne palmy. Na straganach ustawionych na Starym Rynku będzie można kupić m.in. kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny.

"Kaziuki" to tradycja związana z kościelnymi uroczystościami św. Kazimierza, patrona Litwy. Przed wojną, na dzień św. Kazimierza Królewicza, 4 marca do Wilna z okolicznych miejscowości przybywali Polacy na tradycyjny odpust. Na straganach sprzedawano obwarzanki, pierniki, zioła lecznicze i palmy.

Święty Kazimierz, polski królewicz, był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w Wilnie, gdzie w kościele św. Piotra i Pawła znajduje się jego sarkofag. Od 1960 r. św. Kazimierz jest również patronem Kawalerów Maltańskich. (PAP)

rpo/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)