Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

18. Światowe Forum Mediów Polonijnych

0
Podziel się:

Poznanie problemów i osiągnięć regionu oraz nawiązanie bezpośrednich
kontaktów z lokalnymi władzami to główny cel wizyty w Wielkopolsce uczestników 18. Światowego Forum
Mediów Polonijnych. Udział w nim bierze prawie 140 dziennikarzy i wydawców z wielu krajów.

Poznanie problemów i osiągnięć regionu oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów z lokalnymi władzami to główny cel wizyty w Wielkopolsce uczestników 18. Światowego Forum Mediów Polonijnych. Udział w nim bierze prawie 140 dziennikarzy i wydawców z wielu krajów.

W sobotę dziennikarze i wydawcy polonijni m.in. z USA, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Austrii rozpoczęli swój pobyt w Poznaniu w ramach 18. Światowego Forum Mediów Polonijnych "Tarnów - Poznań - Wielkopolska 2010". W inauguracyjnym spotkaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wzięli także udział przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz. Uczestnicy spotkania, na prośbę przedstawicieli polonijnych mediów z USA, minutą ciszy uczcili ofiary zamachów z 11 września w USA.

Witając gości wicemarszałek Wielkopolski Arkadiusz Błochowiak wyraził nadzieję, że po tej wizycie Polonia na całym świecie lepiej pozna Wielkopolskę. "Jest to region o wysokiej kulturze rolniczej, dobrze rozwiniętym przemyśle, ale jest to także kolebka państwowości polskiej. To tu tysiąc lat temu powstała Polska" - powiedział.

W Wielkopolsce polonijni dziennikarze w ciągu 5 dni odwiedzą również Lednicę, Gniezno, Wągrowiec, Piłę, Witkowo, Kórnik, Rogalin i Tarnowo Podgórne. W poniedziałek w Poznaniu mają uczestniczyć w konferencji ministra rolnictwa Marka Sawickiego, a po południu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza przejść szkolenia dziennikarskie. Zakończenie forum zaplanowano na środę w Poznaniu.

Według organizatora Forum Stanisława Lisa, w ciągu 18 lat działania zmieniła się geografia mediów polonijnych i ich profil działalności. Więcej mediów działa na wschodzie, a zachodnie redakcje zmieniają swój profil działania. "Media zachodnie w obliczu otwarcia granic i upowszechnienia internetu zmieniają swoje zainteresowanie z relacjonowania tego, co w Polsce, na informowanie o życiu polskiej społeczności w tamtych krajach" - powiedział PAP Lis.

Redaktor Sława Ratajczak z Niemiec mówiła z kolei, że rola mediów polonijnych w coraz większym stopniu polega na wyszukiwaniu informacji użytecznych dla Polonii. "Nasza rola to wyszukiwanie takich informacji, które nie są w głównym strumieniu wiadomości z kraju, jak chociażby informacje o możliwości studiowania w Polsce, odbywania tu praktyk czy uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych" - przyznała.

Idea światowych spotkań mediów polonijnych zrodziła się w Tarnowie; forum rozpoczęło się w czwartek w tym mieście. Później uczestnicy "wędrują" w różne regiony Polski, by następnie promować je na świecie. Od 1993 r. uczestnicy forum odwiedzili już 10 regionów naszego kraju.

Forum jest organizowane dzięki wsparciu finansowemu Senatu, MSZ, samorządów, firm prywatnych. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych imprezy.(PAP)

kpr/ pad/

media
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)