Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

1,26 mln zł kosztować będzie projekt rozbudowy lotniska w Szymanach

0
Podziel się:

1,26 mln zł kosztować będzie projekt rozbudowy lotniska w Szymanach koło
Szczytna, w tym pasa startowego, dróg kołowania i stanowisk postojowych dla samolotów. We wtorek w
Olsztynie podpisano umowę dot. wykonania projektów infrastruktury lotniskowej.

bEsvvfTp

1,26 mln zł kosztować będzie projekt rozbudowy lotniska w Szymanach koło Szczytna, w tym pasa startowego, dróg kołowania i stanowisk postojowych dla samolotów. We wtorek w Olsztynie podpisano umowę dot. wykonania projektów infrastruktury lotniskowej.

Przetarg wygrało Biuro Studiów i Projektów Lotniskowych Polconsult. Umowę z szefem firmy Ryszardem Zarembą podpisał prezes zarządu spółki samorządowej Warmia i Mazury Leszek Krawczyk.

Prace projektowe obejmą przygotowanie koncepcji nowej, wydłużonej o 500 metrów - do 2,5 kilometra drogi startowej. Projektant przygotuje także plany m.in. oświetlenia nawigacyjnego, budowy drogi kołowania, płyty postoju, drogi technicznej i patrolowej wzdłuż ogrodzenia lotniska. Umowa obejmuje także projekt drogi dojazdowej od trasy krajowej nr 57 do terminala pasażerskiego oraz lądowisko dla śmigłowców.

bEsvvfTr

Lotnisko w Szymanach ma przyjmować samoloty rejsowe, czarterowe, a także obsługiwać ruch tak zwanych powietrznych taksówek.

"Najprawdopodobniej lotnisko w Szymanach będzie jedynym portem obsługującym ruch lotniczy w całej północno-wschodniej Polsce. Jesteśmy przygotowani na to, że przez pierwsze lata będzie to przedsięwzięcie deficytowe, ale tak jak dopłacamy do regionalnych przewozów kolejowych i połączeń autobusowych, będziemy współfinansować port w Szymanach. Bez niego nie będzie rozwoju regionu" - podkreślił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas. Prace budowlane w Szymanach mają się rozpocząć wiosną 2014 r.

Przygotowaniami do rozpoczęcia wartej 200 mln zł budowy lotniska w Szymanach, z udziałem dotacji unijnej, zajmuje się spółka samorządowa Warmia i Mazury. Jedynym udziałowcem spółki jest samorząd wojewódzki.

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po zakończeniu wojny polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 roku na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.

bEsvvfTx

Zgodnie z prognozami port będzie obsługiwał 57 tys. pasażerów rocznie, w ciągu 20 lat ma nastąpić wzrost do 731 tys. rocznie. Początkowo liczba operacji lotniczych, czyli startów i lądowań, ma wynosić 5,6 tys. rocznie, by w ciągu dwóch dekad wzrosnąć do 17 tys. rocznie.

Rozbudowa lotniska w Szymanach ma kosztować 200 mln zł; unijne dofinansowanie inwestycji ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 r. (PAP)

ali/ je/ mhr/

bEsvvfTS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)