Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

1,4 mln Bułgarów pozbawionych ubezpieczenia medycznego

0
Podziel się

Ponad 380 tys. Bułgarów zostało pozbawionych od nowego roku ubezpieczenia
zdrowotnego, ponieważ nie zapłaciło trzech lub więcej miesięcznych składek do Kasy Chorych w
ostatnich trzech latach. Łączna liczba Bułgarów pozbawionych ubezpieczenia wynosi 1,4 mln.

bEgjbBhN

Ponad 380 tys. Bułgarów zostało pozbawionych od nowego roku ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ nie zapłaciło trzech lub więcej miesięcznych składek do Kasy Chorych w ostatnich trzech latach. Łączna liczba Bułgarów pozbawionych ubezpieczenia wynosi 1,4 mln.

Dane o znacznym wzroście liczby obywateli, dla których pomoc lekarska będzie w pełni płatna, opublikowała w czwartek Kasa Chorych. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o opiece zdrowotnej, by ponownie znaleźć się w rejestrze ubezpieczonych, trzeba zapłacić składki za trzy ostatnie lata i spełnić szereg formalności. Do czasu zmiany ustawy wystarczyło opłacenie składek za rok.

Praktycznie po nowelizacji ustawy prawa do ubezpieczenia medycznego pozbawionych jest około jednej trzeciej z ogólnej liczby 4,8 mln zdolnych do pracy Bułgarów. Ubezpieczenie stracili głównie bezrobotni.

bEgjbBhP

Rząd przygotowuje też reformę systemu finansowania szpitali. Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zdrowia Bożydara Nanewa jej celami, ma zniknąć około 100 z 300 szpitali w kraju. Chodzi o placówki w małych miastach, które według ministra pochłaniają zbyt dużo środków na utrzymanie, nie gwarantując dobrego leczenia.

Realizacja reformy praktycznie pozbawi opieki lekarskiej mieszkańców wielu miasteczek i wsi, oddalonych od dużych centrów - podkreśla prasa bułgarska, dodając, że chodzi przeważnie o starszych ludzi, dla których pokonanie kilkunastu kilometrów jest trudne lub wręcz niemożliwe, zwłaszcza przy złym stanie dróg.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mc/

bEgjbBiq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)