Notowania

fabryka
22.07.2009 19:39

1,5 mln fiatów panda z fabryki w Tychach

Półtoramilionowy egzemplarz fiata panda zjechał z taśmy produkcyjnej w fabryce tego koncernu w Tychach - podał w środę Fiat Auto Poland (FAP). Panda wytwarzana jest w tym zakładzie od ponad sześciu lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

Półtoramilionowy egzemplarz fiata panda zjechał z taśmy produkcyjnej w fabryce tego koncernu w Tychach - podał w środę Fiat Auto Poland (FAP). Panda wytwarzana jest w tym zakładzie od ponad sześciu lat.

"Jubileuszowy samochód jest przeznaczony na rynek włoski, egzemplarz go poprzedzający pojedzie do Niemiec, a kolejny po nim - do Anglii" - powiedział PAP rzecznik FAP, Bogusław Cieślar.

Z 1,5 mln wyprodukowanych dotychczas fiatów panda na polski rynek trafiło niewiele ponad 100 tys. Pozostała część znalazła klientów w 74 państwach, w tym wszystkich krajach europejskich. Blisko 900 tys. aut tego modelu jeździ we Włoszech, ponad 130 tys. w Niemczech, niespełna 85 tys. we Francji. Pandy są też obecne m.in. na drogach Japonii, RPA i Meksyku.

Rozpoczęcie seryjnej produkcji nowej pandy w Tychach nastąpiło w maju 2003 r. Przedstawiciele FAP oceniają, że łączna produkcja tego modelu sięgnie co najmniej 2 mln sztuk, co oznacza jeszcze kilkuletnią perspektywę dla tego auta. Jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowana nowa, nieco zmieniona wersja pandy.

"Fiat Panda sam w sobie jest fenomenem - mijają kolejne lata i na ten model utrzymuje się prawie niezmienne, rekordowe zapotrzebowanie na rynkach zagranicznych; panda cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem klientów" - ocenił Cieślar.

Tyski zakład, który po pierwszym półroczu zwiększył produkcję o blisko 20 proc., spodziewa się zamknięcia 2009 r. liczbą ponad 600 tys. wyprodukowanych samochodów, wobec ok. 493 tys. w roku 2008. Po wakacjach fabryka zamierza zatrudnić ok. 300 osób. W ubiegłym roku przyjęła już do pracy ok. 1,7 tys. osób.

W ciągu ostatnich dwóch lat, dzięki inwestycjom na terenie tyskiej fabryki powstał w istocie nowy zakład o wydajności 140 tys. samochodów, co w sumie daje moc produkcyjną ponad 600 tys. aut rocznie. Powierzchnia fabryki to obecnie ok. 2 mln m kw.; powstała nowa spawalnia, lakiernia i hala montażu.

Fabryka w Tychach jest obecnie drugim pod względem wielkości zakładem Fiata na świecie i największym w Europie. Produkuje 2120 aut na dobę. Samochody zjeżdżają z taśmy produkcyjnej średnio co 35 sekund. Powstają tu fiaty panda, 500 i 600, a także - na zlecenie koncernu Ford - nowy ford ka.

Fiat zatrudnia w Tychach ok. 6 tys. osób, drugie tyle pracuje w spółkach kooperujących, działających na terenie tyskiego zakładu.

W pierwszym półroczu 2009, w odniesieniu do tego samego okresu 2008, tyska fabryka zwiększyła produkcję o blisko 20 proc. Z taśm produkcyjnych zakładu zjechało 298.tys. 976 samochodów, czyli o 48 tys. 720 więcej niż w tym samym czasie zeszłego roku. W produkcji dominowały małe modele: panda (ponad 157 tys.) i fiat 500 (przeszło 83 tys.). Dla koncernu Ford wyprodukowano 49 tys. 863 szt. nowych fordów ka.

Produkcja Fiata po półroczu to aż 68 proc. wszystkich samochodów osobowych, wytworzonych w tym czasie w Polsce. 97 proc. produkcji trafiło na eksport do 48 państw - najwięcej do Włoch, Niemiec, Francji i Anglii. (PAP)

mab/ drag/ gma/

Tagi: fabryka, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz